PolskaKrajowa Wystawa Filatelistyczna

Krajowa Wystawa Filatelistyczna

Kilkanaście tysięcy eksponatów pochodzących
od 80 wystawców z całej Polski można oglądać na Krajowej Wystawie
Filatelistycznej, którą otwarto w Kaliszu. Dodatkową
atrakcją był zaprzężony w cztery konie oryginalny dyliżans
pocztowy, który przywiózł przesyłki z oddalonego o około 70 km
Kępna i miejscowości położonych na trasie do Kalisza.

13.11.2004 | aktual.: 13.11.2004 18:41

Ekspozycję zorganizowano z okazji 50-lecia kaliskiej filatelistyki i 140. rocznicy uruchomienia w regionie traktu pocztowego. Dla przypomnienia tego ostatniego, wysłano pocztę dyliżansem. Nawiązując do historii, przy dźwiękach trąbek, poczmistrz złożył w Kaliszu meldunek o przybyciu, a inni poczmistrzowie, w czarnych uniformach i cylindrach, rozładowali przesyłki. Konie ubrano w tradycyjne, typowo wyjazdowe szory i komplet ogłowii oraz dzwonki.

Eksponaty wystawiono w kilku klasach: honorowej, tradycyjnej, historii poczty, tematycznej i eksponatów. W klasie historycznej najbardziej cennymi były eksponaty Piotra Szymczaka z Białegostoku, który wystawił historię guberni kaliskiej w latach 1867-1914. Z dużym zainteresowaniem przyjęto zbiory Romana Matusiaka "Znaki pocztowe Kalisza od XVI wieku do 1918 r.".

Prezes kaliskiego okręgu Polskiego Związku Filatelistycznego Jerzy Bielawski wyjaśnił w rozmowie z PAP, że filatelistyka to nie tylko znaczki pocztowe, ale również znaki, stemple, frankatura mechaniczna, całości pocztowe i całostki.

Poczta Polska uważa za swoją metrykę ordynację pocztową wydaną w 1558 r. przez króla Zygmunta Augusta. Według historyków, początków poczty kaliskiej należy szukać w 1706 r., kiedy Kalisz był stolicą województwa.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)