Trwa ładowanie...

Krajowa Mapa Zagrożeń jednak nie taka doskonała? Mało zawiadomień, fałszywe zgłoszenia i słaba promocja

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to sztandarowy projekt MSWiA, który miał zrewolucjonizować działanie polskiej policji. Okazuje się jednak, że działanie narzędzia, które miało być prostym, wygodnym i przede wszystkim nowoczesnym sposobem na informowanie funkcjonariuszy o zagrożeniach mniejszej wagi, zakończyło się na szumnych zapowiedziach. Sami policjanci podważają zasadność funkcjonowania mapy.

Krajowa Mapa Zagrożeń jednak nie taka doskonała? Mało zawiadomień, fałszywe zgłoszenia i słaba promocjaŹródło: Policja
d2ptj0q
d2ptj0q

- To przysparza nam dodatkowej, zupełnie niepotrzebnej pracy. Musimy sprawdzać zawiadomienia, które zwykle okazują się być fałszywe, albo w których mogłaby zainterweniować straż miejska. Ponieważ każde zgłoszenie musi zostać przez nas sprawdzone, brakuje nam rąk do pracy przy wykonywaniu ważniejszych obowiązków - mówi Wirtualnej Polsce jeden z policjantów, który chce zachować anonimowość.

(Nie)bezpieczne miasta

Mapa została uruchomiona w sierpniu 2016 r. Można na niej znaleźć 25 kategorii "lekkich" zagrożeń, takich jak niewłaściwe parkowanie, bezdomność, przekraczanie dozwolonej prędkości czy spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. - Mapa, oprócz możliwości wprowadzania zagrożeń, ma też funkcję informacyjną, pozwalającą na zapoznanie się przez internautów z zagrożeniami naniesionymi przez inne osoby, co ma na celu uniknięcie różnego rodzaju niebezpieczeństw - mówi Wirtualnej Polsce asp. Wioletta Szubska z biura prasowego Komendy Głównej Policji.

Do tej pory odnotowano niecałe 1,5 mln odsłon strony i niecałe 150 tys. zgłoszeń. To wciąż mało, jak na skalę całego kraju. Może o tym świadczyć chociażby wygląd mapy w samym centrum Warszawy. Gdyby jej wierzyć, okazałoby się, że przy Dworcu Centralnym nie kręcą się kloszardzi, a warszawiacy są mistrzami kierownicy.

(fot. Policja)
Źródło: (fot. Policja)

Z kolei centrum Gdańska okazuje się być jednym z najbezpieczniejszych miejsc w Polsce. Do tej pory odnotowano tam wyłącznie jedno zdarzenie, które na dodatek nie zostało jeszcze potwierdzone (świadczy o tym kolor żółty).

(fot. Policja)
Źródło: (fot. Policja)

O ile w większych miastach liczba zgłoszeń nie dość dobrze odzwierciedla faktyczny stan rzeczy, tak w przypadku mniejszych miejscowości zdaje się być całkowicie zakłamana. Nie znajdziemy tam przypadków parkowania w niedozwolonym miejscu, niszczenia zieleni czy w ogóle, jakichkolwiek zagrożeń. To oznacza, że zadowolenie policji z liczby dotychczasowych zgłoszeń jest bezzasadne.

d2ptj0q

Idea mapy słuszna, ale niedopracowana

Dlaczego mamy do czynienia z tak dużą rozbieżnością między informacjami zawartymi na mapie a rzeczywistością? Po statystykach widać, iż mało kto korzysta z funkcji "dodaj zgłoszenie" i mało kto w ogóle wie o istnieniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na kilkanaście zapytanych przez nas osób, tylko jedna przyznała, że o niej słyszała. - Ale nie za bardzo wiem, jak się tam dostać. Sama z siebie jej nie szukałam. Podobno też nie mogę z niej skorzystać przez telefon - mówi Wirtualnej Polsce.

I tu możemy dopatrzyć się kolejnego niedociągnięcia. Zgłoszenia można dodawać bezpośrednio poprzez stronę internetową lub wysyłając maila na wskazany adres. Zatem jeśli widzimy niepokojącą sytuację w danym miejscu, by ją zgłosić, najpierw musimy dotrzeć do komputera. Aplikacja na telefon znacznie ułatwiłaby ten proces.

Wydaje się, że mimo zapewnień, policja także nie jest do końca zadowolona z efektów mapy. Po długiej przerwie wróciła do informowania obywateli o jej istnieniu. Gdy chcemy wejść na stronę internetową Komendy Głównej Policji, wyskakuje nam pokaźna reklama z hasłem "Reaguj na zagrożenia. Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa". Jednak takiego ogłoszenia próżno szukać na stronach regionalnych oddziałów policji.

Idea mapy wydaje się być słuszna i godna podziwu. Tym bardziej, że, jak zapewnia Wirtualną Polskę biuro prasowe KGP, na projekt policja nie wydała ani złotówki, a "twórcami i administratorami mapy są sami policjanci". Wymaga ona jednak większego zaangażowania w jej promocję oraz pomysł na to, jak zarządzać policyjnymi siłami, by te nie były wykorzystywane jedynie do weryfikowania często fałszywych alarmów.

d2ptj0q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ptj0q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj