Trwa ładowanie...
20-12-2007 16:40

Kradzież stulecia: weszli do muzeum i wynieśli Picassa

Z muzeum w brazylijskim Sao Paulo skradziono dwa obrazy - Pabla Picassa i brazylijskiego malarza Candida Portinariego - o szacowanej wartości 100 mln dolarów - podały źródła w muzeum i policja.

Kradzież stulecia: weszli do muzeum i wynieśli PicassaŹródło: Archiwum
d4b369u
d4b369u

Na nagraniu z kamery przemysłowej widać, jak złodzieje chwilę po godz. 5.00 rano wchodzą do muzeum głównym wejściem, przy którym nie było strażników. Cała kradzież trwała trzy minuty, po czym złodzieje opuścili budynek. Według doniesień medialnych oba płótna wisiały na drugim piętrze, a złodziei było trzech.

Skradzione dzieła to portret Suzanne Bloch Picassa z 1904 roku i pochodzący z 1939 roku obraz przedstawiający zbieracza kawy na plantacji (O Lavrador de CafÚ) Portinariego. Pierwszy z nich ma wymiary 65 na 54 cm, a drugi - metr na 81 cm. Były to jedne z najcenniejszych eksponatów w kolekcji placówki.

Złodzieje zostawili na miejscu przestępstwa swoje narzędzia - poinformowała Ana Catarina Flaquer z departamentu bezpieczeństwa Sao Paulo. Na czas śledztwa muzeum zostało zamknięte.

Portinari (1903-1962) to jeden z najważniejszych brazylijskich malarzy. Jest znany m.in. z dużych kompozycji o tematyce rodzajowej.

d4b369u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b369u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj