Kradną w święta! Złodzieje są bezwzględni, Wielkanoc to dla nich idealny moment
Nieodzownie z okresem świątecznym i kilkudniową nieobecnością domowników związany jest wzmożony ruch pojazdów i pieszych oraz nasilenie zjawisk patologicznych - przestrzegają policjanci. I podkreślają, które błędy wykorzystują złodzieje.
Kradzieże portfeli, samochodów, a nawet włamania do mieszkań - w okresie świątecznym zdarzają się częściej niż w pozostałe dni. Złodzieje wykorzystują zamieszanie związane z przygotowaniami do Wielkanocy, a także fakt, że wielu Polaków zostawia mieszkania bez opieki.
Na zakupach
Policja przestrzega na co należy zwrócić szczególną uwagę. "Na zakupach zachowajmy szczególną ostrożność w sieciach handlowych, na bazarach, targowiskach i środkach komunikacji publicznej. Kieszonkowcy mają duże pole do popisu. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki" - podkreślają mudnurowi.
Dodają również, że złodzieje kieszonkowi najczęściej pracują w grupie, tworzą tzw. sztuczny tłok, aby móc łatwiej wejść w posiadanie naszych rzeczy. "Zanim dojdzie do kradzieży, złodzieje robią rozpoznanie. Przyglądają się osobom przy bankomatach, kasach lub innych miejscach, gdzie sięgamy po portfel, dlatego wiedzą, ile gotówki ma potencjalna ofiara oraz gdzie ją przechowuje" - zwracają uwage funkcjonariusze.
Podkreślają, żeby uważać również na samochody! "Parkując samochód przed sklepami wybierajmy oświetlone miejsca, korzystajmy z parkingów strzeżonych. Wysiadając pamiętajmy o zamknięciu pojazdu i włączeniu urządzeń alarmowych. Nie pozostawiajmy w samochodzie na widocznym miejscu cennych i atrakcyjnych przedmiotów" - czytamy.
Mieszkanie i dom
Wyjeżdżając na święta i zostawiając dom lub mieszkanie puste, najlepiej poprosić sąsiada, aby zwrócił uwagę na nasz dobytek. Policjanci mają także kilka innych cennych rad:
- zamknij wszystkie okna i drzwi. Czy wiesz, że około 2/3 włamywaczy dostaje się do mieszkań przez okno?;
- nie zostawiaj kluczy w "dobrych schowkach" (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi) - złodziej zazwyczaj zna te miejsca nie gorzej od Ciebie;
- zamknij również okienka piwniczne i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do mieszkania;
- wychodząc wieczorem z domu zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje i pozostaw w pokoju włączone światło - stwórz pozory, że w domu ktoś jest;
- nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek typu "wyszłam do Krysi", włamywacz bardzo lubi gwarancje, że mieszkanie jest puste;
- jeżeli masz telefon z automatyczną sekretarką, nie nagrywaj wiadomości, o której wracasz do domu. Włamywacz może również skorzystać z takiej informacji;
- wychodząc, nawet na krótko, po list do skrzynki czy wyrzucić śmieci - zamykaj drzwi na klucz. Złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wtargnąć do Twojego mieszkania.
- nie zostawiaj korespondencji w skrzynce pocztowej. Pamiętaj o zamknięciu okien i drzwi oraz o włączeniu systemu zabezpieczającego.
- pamiętajmy o zamknięciu zaworu wody i gazu, aby uniknąć ewentualnej awarii.