KPWiG: postępowanie w sprawie PKN Orlen przedłużone

- Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) zapoznała się we wtorek z informacją na temat prowadzonego od października postępowania w sprawie PKN Orlen. Postępowanie zostało przedłużone do kwietnia - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy KPWiG Łukasz Dajnowicz.

"Na dzisiejszym posiedzeniu była informacja o postępach prac, ale na wnioski jest jeszcze za wcześnie. Wyjaśnień wymaga wątek zagraniczny" - powiedział Dajnowicz, zastrzegając, że więcej informacji nie może udzielić.

"Wątek zagraniczny" dotyczy GDR-ów PKN Orlen (Globalnych Kwitów Depozytowych, które są notowanym na giełdach zagranicznych odpowiednikiem akcji polskich spółek)
.

Dajnowicz dodał, że postępowanie zostało przedłużone do kwietnia, ale może zakończyć się wcześniej.

W drugiej połowie października KPWiG poinformowała, że przeprowadzi postępowanie sprawdzające, czy akcjonariusze PKN Orlen, mający powyżej 5 proc. akcji tej spółki (w tym Kulczyk Holding), dopełniali obowiązków informacyjnych. Według prasowych spekulacji Kulczyk Holding mógł mieć więcej akcji PKN Orlen.

Na początku listopada Kulczyk Holding poinformował o zmniejszeniu posiadanej liczby akcji PKN Orlen z 5,6 proc. do 4,78 proc. Prezes Kulczyk Holding Jan Waga tłumaczył, że przyczyną sprzedaży przez KH akcji płockiego koncernu było m.in. niepełne realizowanie strategii spółki PKN Orlen.

Zgodnie z art. 147 Prawa o publicznym obrocie, kto osiągnął albo przekroczył 5 proc. akcji spółki publicznej albo 10 proc. ogólnej liczby głosów jest zobowiązany zawiadomić o tym KPWiG oraz samą spółkę w ciągu 4 dni. Przewodniczący KPWiG może - badając sprawę - skorzystać z uprawnień prokuratorskich, które nadaje mu Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Elementem postępowania sprawdzającego są również analizy transakcji giełdowych oraz informacje Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, któremu biura maklerskie przekazują informacje o transakcjach o wartości przekraczających 15 tys. euro.

Postępowanie może skończyć się zarówno skierowaniem do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, jak i wnioskiem, że podstaw do wszczęcia postępowania nie ma.

KPWiG ma prawo do wszczynania postępowań od pierwszego maja 2004. (PAP)

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)