KPO poprawi służbę zdrowia? Jasny głos Polaków

Krajowy Plan Odbudowy poprawi jakość polskiej służby zdrowia - uważa ponad połowa pytanych w sondażu przeprowadzonym przez United Surveys dla Wirtualnej Polski. Jedna trzecia z nas nie wierzy w to, że unijne pieniądze cokolwiek zmienią w tej kwestii.

KPO poprawi służbę zdrowia?
KPO poprawi służbę zdrowia?
Źródło zdjęć: © PAP | Albert Zawada

Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego

Krajowy Plan Odbudowy ma na celu ograniczenie i zapobieganie negatywnym skutkom pandemii COVID-19 w różnorodnych obszarach życia społecznego i gospodarczego. Ogólnoświatowe doświadczenie skutków masowych zachorowań bezpośrednio pokazało wszystkie niedoskonałości w systemach ochrony zdrowia. Dlatego w ramach KPO zaplanowano wiele działań zwiększających odporność i są m.in. cyfryzacja służby zdrowia, rozwój szpitali powiatowych, a także inwestycje w produkcję leków i produktów medycznych.

Z przeprowadzonego sondażu wynika, że 21,6 proc. respondentów zdecydowanie zgadza się z opinią, że Krajowy Plan Odbudowy przyczyni się do poprawy jakości służby zdrowia w Polsce. Dodatkowe 29,5 proc. badanych jest zdania, że raczej tak się stanie. Łącznie 51,1 proc. respondentów przewiduje korzystny wpływ KPO na sektor zdrowia.

Polacy nie są przekonani

Jednak, ponad 1/3 tj. 32,5 procent respondentów w żaden sposób nie wiąże działań KPO z poprawą jakości usług zdrowotnych, natomiast 16,4 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jest to sygnał, że wielu Polaków uważa, że dotacje z KPO nie rozwiążą systemowych problemów ochrony zdrowia, które wymagają zmian na poziomie regulacji państwowych. Warto zwrócić uwagę, że nawet w krajach wysokorozwiniętych o dużych inwestycjach w ochronę zdrowia niezadowolenie z jakości usług zdrowotnych jest zjawiskiem dość powszechnym

Obraz
© WP

Raport OECD: Polska na tle innych krajów - Menedżer Zdrowia – Termedia. Badanie zostało zrealizowane w dniach 30 sierpnia-1 września metodą CAWI/CATI na grupie tysiąca osób.

Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)