PolskaKownacki: odrzucenie weta prezydenta to pełna arogancja

Kownacki: odrzucenie weta prezydenta to pełna arogancja

"Pełną arogancją" wobec środowiska
sędziowskiego nazwał szef kancelarii prezydenta Piotr
Kownacki odrzucenie przez posłów prezydenckiego weta do ustawy o
Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

Kownacki podczas konferencji prasowej podkreślił, że źródłem decyzji Lecha Kaczyńskiego o zawetowaniu tej ustawy były "apele i prośby środowiska sędziowskiego".

Prezydencki minister zaznaczył, że Krajowa Rada Sądownictwa oceniła niezwykle krytycznie tę ustawę. - Sytuacja jest bezprecedensowa, całe środowisko, od sędziów sądów rejonowych po prezesów sądów najwyższych, skrajnie negatywnie ocenia rozwiązania, które w tej ustawie zostały zawarte - mówił Kownacki.

Jak dodał, środowisko sędziowskie zwracało się z prośbą do strony rządowej o nieuchwalanie tej ustawy. - Mamy odpowiedź na te prośby, na te postulaty, odpowiedzią jest pełna arogancja, arytmetyczna przewaga, jaką rządzący mają w parlamencie - podkreślił Kownacki.

Prezydent zawetował ustawę o KSSiP pod koniec grudnia ubiegłego roku. Zastrzeżenia Lecha Kaczyńskiego dotyczyły m.in. przepisu zobowiązującego go do powoływania sędziów w określonym terminie (w ciągu miesiąca od dnia przesłania wniosku przez Krajową Radę Sądownictwa).

Stowarzyszenie Sędziów Polskich: ta ustawa jest zła

Ustawa o Krajowej Szkole Sądownictwa, którą Sejm uchwalił ponownie odrzucając weto prezydenta jest zła - oceniła z kolei prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, Irena Kamińska.

Weto do ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury odrzucone zostało głosami klubów PO, PSL i Lewicy. Stanowisko prezydenta poparł klub PiS.

W opinii Kamińskiej przyjęta ustawa wprowadza "system negatywnej selekcji kandydatów do zawodu sędziego". Jak wyjaśniła, według przyjętych rozwiązań kandydat wybierający aplikacje sędziowską ukończy ja po przekroczeniu 30. roku życia.

- Jaki młody człowiek zdecyduje się na wyjazd do centralnej szkoły i ponad pięcioletnie szkolenie, gdy w tym czasie będzie musiał na przykład utrzymywać rodzinę - zaznaczyła Kamińska. Dodała, że taką drogę kariery wybiorą jedynie osoby, które nie dostaną się na inne aplikacje, np. adwokacką.

Kamińska zastrzegła, że nie krytykuje samego pomysłu centralnej szkoły. Szkoła to dobry pomysł, ale nie w takim kształcie; w Hiszpanii kandydat na sędziego szkolony centralnie ma zapewnione mieszkanie i pracę dla rodziny - powiedziała.

W opinii prezes stowarzyszenia "bez rozwiązania kwestii finansowych i podwyższenia zarobków sędziego problem nie zostanie rozwiązany".

KSSiP ma szkolić i doskonalić zawodowo kadry sądownictwa i prokuratury oraz prowadzić aplikacje ogólną, sędziowską i prokuratorską. Szkoła ma także odpowiadać za kształcenie ustawiczne i prowadzić analizy oraz badania służące ustaleniu kompetencji i kwalifikacji pracowników sądów i prokuratur. Szkoła będzie oferować zajęcia teoretyczne oraz praktyki.

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury ma zastąpić działające dotychczas Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)