Trwa ładowanie...
d4asrth
28-02-2006 15:55

Kot chory na ptasią grypę

Wirusa ptasiej grypy H5N1 wykryto po raz
pierwszy u kota - poinformował niemiecki Instytut Chorób
Zwierzęcych. Jest to pierwszy w Niemczech przypadek ptasiej grypy u ssaka.

d4asrth
d4asrth

Dalsze badania wykażą, czy wykryty wirus należy do agresywnej odmiany, którą zarazili się wcześniej ludzie w Azji i Turcji. Wiadomo od dawna, że koty mogą zarazić się po zjedzeniu mięsa zarażonego ptaka - powiedział szef Instytutu Thomas Mettenleitner.

Martwe zwierzę znaleziono w czasie minionego weekendu w pobliżu miejscowości Wittower Faehre na wyspie Rugia na Morzu Bałtyckim. W pobliżu tego miejsca znaleziono w połowie lutego pierwsze martwe łabędzie, u których stwierdzono wirusa H5N1.

Ministerstwo rolnictwa zaleciło właścicielom kotów domowych, którzy mieszkają w pobliżu miejsc, gdzie stwierdzono ptasią grypę, zatrzymanie zwierząt w domu.

Dotychczas ptasia grypa występuje w pięciu krajach związkowych Niemiec: Meklemburgii - Pomorzu Przednim, Szlezwiku-Holsztynie, Brandenburgii, Badenii-Wirtembergii oraz Bawarii. Wirusa H5N1 wykryto u 130 dzikich ptaków, głównie na Rugii.

Jacek Lepiarz

d4asrth
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4asrth
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj