Koszaliński Uniwersytet Dziecięcy rozpoczął działalność
Na Politechnice Koszalińskiej zainaugurował działalność Koszaliński
Uniwersytet Dziecięcy (KUD). Celem nowej inicjatywy uczelni jest zachęcenie dzieci do
poznawania świata oraz różnych dziedzin nauki.
Inauguracja KUD była wzorowana na immatrykulacji dorosłych studentów. Odegrano "Gaudeumus", dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, w którym m.in. zobowiązały się zdobywania wiedzy i poszerzania swoich zainteresowań, otrzymały również indeksy.
Witając najmłodszych studentów w murach uczelni jej rektor prof. Tomasz Krzyżyński mówił, że jest przekonany, iż dzieci dowiedzą się na uczelni wielu interesujących rzeczy, znajdą odpowiedzi na nurtujące je pytania i problemy z różnych dziedzin nauki. Wyraził również nadzieję, że najmłodsi studenci będą pojawiali się na zajęciach z ciekawości i chęci poznawania nowego, a nie dlatego, że kazali im tu przyjść rodzice.
Koszaliński Uniwersytet Dziecięcy cieszył tak dużym zainteresowaniem rodziców, już w pierwszych dniach zapisów zabrakło wolnych miejsc. Na pierwszy semestr, który będzie trwał do czerwca br., zapisano 280 uczniów z klas I- IV w wieku od 7 do 12 lat. 100 kolejnych chętnych czeka na wolne miejsce na liście rezerwowej.
Zajęcia KUD będą odbywać się raz w miesiącu. W pierwszym semestrze zaplanowano 5 wykładów, będzie na nich m.in. mowa o informatycznych sztuczkach w Hogwarcie (szkole czarodziejów w książkach o Harrym Potterze) i o tym dlaczego jeździ samochód.
Inauguracyjne zajęcia w sobotę poświęcono temu jak powstaje książka. Poprowadził je prof. Jacek Ojrzanowski, dyrektor Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Wykład oparł na książce "Puszysta owca", którą w ramach pracy dyplomowej napisała absolwentka PK Magdalena Wierzbowska.
Na KUD nie ma egzaminów, są za to symboliczne zaliczenia. Za uczestnictwo w każdym wykładzie dzieci będą otrzymywać pieczątkę do indeksu. Do uzyskania dyplomu ukończenia I semestru potrzebne są 3 z 5 pieczątek.
Idea uniwersytetów dziecięcych narodziła się w Niemczech w Tybindze, gdzie w czerwcu 2002 r. z inicjatywy dwojga dziennikarzy lokalnej gazety otwarto pierwszy Kinderuni. Na inauguracyjne zajęcia o tym dlaczego wulkany zieją ogniem przyszło 400 dzieci. Obecnie w Niemczech działa ok. 70 Kinderuni.
Podobne placówki powstały później w Szwajcarii, Austrii, Lichtensteinie, Wielkiej Brytanii, na Słowacji i Wyspach Kanaryjskich oraz w Kolumbii i Stanach Zjednoczonych. W Polsce akademickie zajęcia dla dzieci prowadzone są m.in. w Krakowie, Łodzi, Warszawie i Radomiu.