PolskaKostrzynek wprowadza nadzwyczajne środki ostrożności w związku z ptasią grypą

Kostrzynek wprowadza nadzwyczajne środki ostrożności w związku z ptasią grypą

W rejonie Kostrzynka Starego w
Zachodniopomorskiem, który służby sanitarno-weterynaryjne Polski i
Niemiec uznały w piątek częściowo za teren zapowietrzony w związku
z przypadkami ptasiej grypy w Brandenburgii realizowane są
zalecenia powiatowego lekarza weterynarii.

Kostrzynek wprowadza nadzwyczajne środki ostrożności w związku z ptasią grypą
Źródło zdjęć: © PAP

04.03.2006 | aktual.: 04.03.2006 17:18

Służby drogowe przystąpiły do wykładania mat dezynfekcyjnych - jednej na drodze między Starą Rudnicą a Kostrzynkiem oraz drugiej między Kostrzynkiem, a Osinowem Dolnym. Wysypywane są także w tych miejscach trociny.

Sołtys Kostrzynka rozwozi wszystkim gospodarzom środki dezynfekujące. Rolnicy mają je wylewać na maty, wykładane przed wejściem na teren gospodarstwa.

Mieszkańcy Kostrzynka są bardzo spokojni. Nie widać nigdzie paniki, nie obserwuje się też zdenerwowania. Nie boimy się, bo czego tu się bać. Bardziej to ja się boję takiej zwykłej, ludzkiej grypy, a nie tej, od ptaków- mówiły miejscowe kobiety.

Na przejściu granicznym w położonym nieopodal - w Osinowie Dolnym - wyłożona już została mata dezynfekcyjna. Pod Cedynią ustawiono tablice informacyjne ostrzegające o strefie zagrożonej ptasią grypą. Podobne tablice mają informować mieszkańców i podróżnych także o strefie zapowietrzonej.

Nadzwyczajne środki ostrożności wprowadzono w piątek w rejonie Kostrzynka na terenie gminy Cedynia po tym, jak po stronie niemieckiej, w sąsiedniej Brandenburgii, wykryto nowy przypadek wirusa ptasiej grypy. Groźnego dla człowieka wirusa H5N1 stwierdzono u padłego łabędzia znalezionego w pobliżu miejscowości Neukuestrinchen na terenie niemieckiego powiatu Maerkisch- Oderland.

Po raz pierwszy od wykrycia ptasiej grypy w Niemczech strefa zapowietrzona znalazła się częściowo po stronie polskiej. Strefa ta objęła Kostrzynek Stary i sięga 1,5-2 km w głąb kraju; strefa zatacza półkole, którego granica liczy około 3 km.

Zachodniopomorski lekarz weterynarii Tomasz Grupiński mówił w piątek, że w obrębie strefy prowadzony będzie wzmożony monitoring - sprawdzane będą gospodarstwa rolne pod kątem przestrzegania rozporządzenia ministra rolnictwa o zamykaniu drobiu, liczone będą też ptaki oraz wszystkie zwierzęta hodowlane. Na tym terenie ma także obowiązywać całkowity zakaz handlu drobiem oraz wszelkimi produktami pochodnymi np. pierzem, jajami, mięsem. Nie wolno będzie również organizować targów ani wystaw ptactwa ozdobnego i hodowlanego.

Wszelkie działania związane z zabezpieczeniem i oznakowaniem terenu powinny być zakończone jeszcze w sobotę.

Lekarz weterynarii powiatu Maerkisch-Oderland wokół miejsca znalezienia padłego łabędzia wyznaczył 3-km strefę zapowietrzoną oraz 10-km strefę zagrożenia, w której kontrolowane będą wszystkie gospodarstwa.

Do tej pory szczególne działania w związku z wykryciem wirusa ptasiej grypy w sąsiadujących z Zachodniopomorskiem landach niemieckich (Meklemburgii i Brandenburgii) podjęto na przejściach granicznym w Krajniku Dolnym i Świnoujściu - w obydwu miejscach wyłożono maty dezynfekcyjne.

Na północy Niemiec wykryto w piątek siedem nowych przypadków wirusa ptasiej grypy H5N1. W sumie zanotowano w tym kraju już 150 przypadków tej choroby. Ptasia grypa pojawiła się dotąd w pięciu krajach związkowych Niemiec: Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Szlezwiku-Holsztynie, Brandenburgii, Badenii-Wirtembergii oraz Bawarii. Na chorobę nie zapadło tam ptactwo hodowlane. Wirusa ptasiej grypy H5N1 wykryto też po raz pierwszy u kota.

Sztab kryzysowy rządu krajowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego poinformował, że trzy nowe przypadki wykryto u dzikich ptaków na bałtyckiej wyspie Rugii, dwa na północy kraju związkowego. Pozostałe dwa przypadki choroby stwierdzono u padłych ptaków w Brandenburgii.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)