Kosowo wznowi szkolenia wojskowe
Dowodzone przez NATO siły KFOR, działające na terenie Kosowa, poinformowały że wznowią zawieszone szkolenia Kosowskich Służb Bezpieczeństwa (FSK), gdyż władze Kosowa potwierdziły, że służby te nie będą pełnić roli militarnej.
KFOR zawiesił szkolenie i wsparcie FSK, gdy kompania honorowa tej formacji wzięła udział w Prisztinie w obchodach ku czci Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK), walczącej z Serbami w 1998-1999 roku, uzbrojona w karabiny i pod flagą NATO. Dowódca KFOR Markus Bentler przypomniał wówczas, że FSK "nie mają statusu wojskowego", a użycie flagi NATO w takich okolicznościach było niedopuszczalne, gdyż "KFOR ma neutralny status".
Problem został rozwiązany podczas rozmów z premierem Hashimem Thacim i prezydentem Fatmirem Sejdiu. W oświadczeniu wydanym w środę KFOR poinformował, że wynikiem rozmów jest porozumienie regulujące zasady działania kompanii honorowej FSK. Przewiduje ono, że w przyszłości FSK za zezwoleniem dowódcy KFOR będą mogły korzystać ze "zdemilitaryzowanej" (czyli zneutralizowanej) broni.
Porozumienie przypomina, że do zadań FSK należy "reagowanie w sytuacjach kryzysowych, usuwanie materiałów wybuchowych i obrona cywilna". Potwierdza też, że liczące 2,5 tys. ludzi FSK "nie spełniają roli wojskowej ani obronnej, gdyż ta funkcja należy do KFOR". Do czasu pełnej gotowości operacyjnej FSK podlegają siłom KFOR, i to KFOR ma zdecydować, kiedy ją osiągną.
Powołane do życia w styczniu 2009 roku Kosowskie Służby Bezpieczeństwa zastąpiły wcześniejszy, liczący 5 tys. ludzi Korpus Ochrony Kosowa (TMK), złożony głównie z dawnych albańskich partyzantów UCK, która została rozwiązana w 1999 roku. FSK są wyposażone w lekką broń. Mają mieć charakter wieloetniczny, przyjęto do nich 1500 dawnych członków TMK.