ŚwiatKosmyk włosów Che Guevary na aukcji

Kosmyk włosów Che Guevary na aukcji


Kubański emigrant i były współpracownik
CIA, który twierdzi, że przyczynił się do schwytania Ernesto "Che"
Guevary, zamierza wystawić na aukcji kosmyk włosów osławionego
latynoamerykańskiego rewolucjonisty - doniosła agencja
Reutera.

Kosmyk włosów Che Guevary na aukcji
Źródło zdjęć: © AFP

05.09.2007 | aktual.: 05.09.2007 03:33

71-letni Gustavo Villoldo zapewnia, że odegrał znaczącą rolę w schwytaniu oraz egzekucji Guevary w boliwijskiej dżungli w 1967 r. W tych okolicznościach miał jakoby zdobyć kosmyk włosów rewolucjonisty.

Robię to w imię historii - podkreślił Villoldo. Guevara jest, według mnie, najbardziej rozpoznawalną postacią na świecie - dodał.

Podobnie o towarzyszu broni Fidela Castro mówi Tom Slater z domu aukcyjnego w Teksasie, gdzie w dniach 25-26 października odbędzie się przetarg. Jako kulturowa ikona, należy do najważniejszych w drugiej połowie XX w.- ocenił.

Oprócz włosów, pod aukcyjny młotek pójdzie również mapa, dzięki której rewolucjonistę wytropiono, a także zdjęcia jego zwłok. Villoldo wycenia te przedmioty łącznie na około 7 mln dolarów. Choć Slater nie potwierdził tych szacunków, przyznał, że nie przypomina sobie, aby cokolwiek związanego z ostatnimi latami życia oraz śmiercią "Che" pojawiło się kiedykolwiek na rynku.

Spytany, jak zamierza dowieść prawdziwości eksponatów, Villoldo odrzekł, że nie ma powodów, aby kłamać, jednak to zainteresowanym pozostawia wybór, czy mu uwierzą, czy też nie. Zauważył wszakże, że istnieje możliwość porównania próbki DNA z włosów Guevary i żyjącego potomka rewolucjonisty.

Argentyńczyk Enresto "Che" Guevara współorganizował z Fidelem Castro kubańską partyzantkę, która obaliła dyktaturę Fulgencio Batisty, a następnie brał czynny udział w rządzeniu komunistyczną Kubą. Gdy w 1967 r. przebywał w Boliwii, usiłując kontynuować tam komunistyczną rewolucję, został schwytany i zgładzony przez boliwijskich żołnierzy współpracujących z CIA.

Postać "Che" obrosła po jego śmierci prawdziwym kultem, nie tylko w środowiskach lewicowych. W wielu krajach Ameryki Łacińskiej traktuje się go jako bohatera narodowego, jednak Argentyńczyk stał się również ikoną popkultury.

Źródło artykułu:PAP
aukcjakubausa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)