PolskaKosmonauci na Politechnice Warszawskiej

Kosmonauci na Politechnice Warszawskiej

Kosmonauci przebywający w Polsce z okazji 25-
lecia lotu Mirosława Hermaszewskiego spotkali się ze
studentami Politechniki Warszawskiej.

Politechnika Warszawska - Wydział Mechaniki, Energetyki i Lotnictwa - jako jedyna uczelnia w Polsce kształci w szerokim zakresie specjalistów badań kosmicznych z dziedziny: silników rakietowych, aparatury satelitarnej, teledetekcji, kosmicznej nawigacji i geodezji. Te specjalności zostaną niedługo wyodrębnione jako nowy kierunek studiów - lotnictwo i astronautyka.

Amerykański astronauta John McBride, który w 1984 r. był członkiem załogi "Challengera" opowiadał o możliwości wznowienia lotów amerykańskich promów kosmicznych wstrzymanych po katastrofie Columbii. Umożliwi to zastosowanie nowego sposobu mocowania izolacji termicznej. Nowa technika laserowa pozwoli kontrolować przed startem i w czasie lotu stan izolacji i wykrywać słabsze miejsca. Wznowienie lotów powinno nastąpić już w grudniu 2003 r. lub na początku 2004.

Rosyjski kosmonauta Aleksiej Leonow wspominał swój spacer kosmiczny podczas lotu na statku "Woschod-2" w 1965 r. Jako pierwszy w historii wyszedł w skafandrze ze statku w otwarty kosmos.

"Był to eksperyment pełen niespodzianek. Nie przewidziano, że skafander, wielokrotnie testowany na ziemi, odkształci się w kosmicznej próżni. W wewnętrznej warstwie ubrania nogi wyszły mi z butów, a będąc w nowym skafandrze nie mogłem nic poprawić" - powiedział Leonow.

"Od czasu mojego lotu nastąpił ogromny postęp. Jestem z pierwszej setki kosmonautów, a dziś jest ich ponad 450. Latałem w okresie pionierskim, kiedy na statkach nie było jeszcze komputerów, a teraz ludzkość przymierza się do wyprawy na Marsa" - powiedział Mirosław Hermaszewski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)