Kosmiczne eksperymenty - Polacy ruszają do boju
Opracowanie naukowego eksperymentu, który będzie można przeprowadzić w kosmosie, to zadanie dla uczestników międzynarodowego konkursu "Space Lab" dla uczniów. Dwa zwycięskie doświadczenia zostaną wykonane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Polską edycję konkursu przedstawiono w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, które - wraz z ministrem edukacji narodowej - jest patronem akcji.
- Konkurs "Space Lab" jest o tym, że można spełniać nawet najbardziej niezwykłe marzenia, które nam, ludziom dorosłym wydają się mrzonką, czymś nieosiągalnym. Takie wielkie marzenia stoją za wielkimi odkryciami, spektakularnymi osiągnięciami naukowymi. Takie marzenia zmieniają nasze życie - powiedział dyrektor CNK Robert Firmhofer.
Międzynarodowy konkurs "Space Lab" organizują wspólnie: You Tube, Lenovo, Space Adventures wraz z amerykańską agencją kosmiczną NASA, Europejską Agencją Kosmiczną i Japońską Agencją Badań Kosmosu.
W konkursie mogą wziąć udział uczniowie z jednej z dwóch kategorii wiekowych - od 14 do 16 oraz od 17 do 18 lat -samodzielnie lub w - maksymalnie - trzyosobowych zespołach. Propozycje doświadczeń - dwuminutowe filmy wideo - można zgłaszać do 7 grudnia tego roku poprzez stronę www.YouTube.com/SpaceLab. Tam też można znaleźć szczegółowe informacje na temat konkursu.
- Chodzi nam o to, by zachęcić do zrobienia czegoś prostego. Czegoś, co dla nas na Ziemi wydaje się oczywiste, czego my wyniki znamy, ale wykonanie takiego samego doświadczenia w zupełnie innych warunkach mikrograwitacji może przynieść zupełnie inny - niespodziewany efekt. Chodzi o to, by się nad tym chwilę zastanowić - wyjaśniał Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.
Każdy uczestnik może zgłosić maksimum trzy eksperymenty. Jury, w którym zasiądą m.in. wybitny uczony prof. Stephen Hawking, astronauci Frank De Winne i Akihiko Hoshide, będzie rozpatrywało zgłoszenia w trzech grupach regionalnych - Ameryka Północna i Południowa; Europa, Bliski Wschód i Afryka; Azja i Pacyfik.
Wybrane przez jury nazwiska maksymalnie 60 finalistów - po 10 w każdej grupie wiekowej i regionie - zostaną ogłoszone 3 stycznia 2012 roku. Do 10 stycznia internauci będą mogli oddawać głosy na finalistów. Potem, uwzględniając ich głosy, jury wybierze dwóch ostatecznych zwycięzców - po jednym w każdej z kategorii.
Właśnie ich eksperymenty zostaną przeprowadzone na znajdującej się 400 km od Ziemi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wykonywane doświadczenia będą transmitowane na żywo przez You Tube.
Zwycięzcy będą mogli wybrać również jedną z dwóch innych nagród. Jedną z ich będzie wycieczka do Tokio (Japonia), w celu obserwowania startu w przestrzeń rakiety transportującej zwycięskie eksperymenty. Druga możliwość to podróż do Rosji, gdzie po ukończeniu 18. roku życia, zwycięzcy odbędą szkolenie dla astronautów w Gwiezdnym Miasteczku. Dla zwycięzców przygotowano także wycieczkę po Moskwie, a na pamiątkę - kombinezon kosmiczny z ich własnym imieniem i nazwiskiem.
W najbliższych tygodniach filmy poświęcone konkursowi wraz z pomysłami na eksperymenty przygotowanymi przez specjalistów z CNK będzie można oglądać w serwisie You Tube.