Kościoły krytykują pomysły SdPl na odliczanie darowizn
Przedstawiciele ośmiu Kościołów funkcjonujących w Polsce wystosowali list do Socjaldemokracji Polskiej, w którym negatywnie ocenili propozycje SdPl dotyczące zmian regulacji związanych z darowiznami na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych, które można odpisywać od podstawy opodatkowania.
Zmiany miałyby polegać na ujednoliceniu rozwiązań i zastosowaniu wobec wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych regulacji zawartych w ustawach podatkowych. W ten sposób zlikwidowano by "przywileje", które dają ustawy kościelne (regulacje zawarte ustawowo między poszczególnymi Kościołami i państwem).
"Proponowana inicjatywa zwraca uwagę na potrzebę respektowania konstytucyjnej zasady równouprawnienia Kościołów i innych związków wyznaniowych, wyrażonej w art. 25 Konstytucji RP. Jednak nie możemy się zgodzić na takie rozumienie ww. zasady, które prowadzi do pozbawienia Kościołów i innych związków wyznaniowych ich praw nabytych" - czytamy w przekazanym w środę liście.
Zdaniem sygnatariuszy listu, wyrazem właściwego rozumienia i respektowania zasady równouprawnienia byłoby "nie tyle pozbawienie Kościołów przysługujących im praw, ile zrównanie ich w tych prawach".
W liście zaznaczono ponadto, że Trybunał Konstytucyjny orzeczeniem z 2 kwietnia 2003 roku stwierdził, iż art. 25 Konstytucji zobowiązuje organy władzy publicznej do poszukiwania w sferze stosunków z Kościołami i innymi związkami wyznaniowymi rozwiązań normatywnych, które znajdują ich akceptację.
"Z całą stanowczością stwierdzamy, że przedłożony przez Państwa (SdPl) projekt ustawy nie znajduje naszej akceptacji" - napisano w liście.
List podpisali przedstawiciele: Kościoła Katolickiego (bp Piotr Libera), Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (metropolita Sawa), Kościoła Ewangelicko-Reformowanego (bp Marek Izdebski), Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego (bp Edward Puślecki), Kościoła Zielonoświątkowego (bp Mieczysław Czajko), Kościoła Polskokatolickiego w RP (bp Wiktor Wysoczański), Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (bp Janusz Jagucki) oraz Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego (ks. Paweł Lazar).
Według SdPl, przepisy dotyczące odpisów darowizn są różnie regulowane w przepisach podatkowych i w tzw. ustawach kościelnych. W przepisach podatkowych darowizny odpisywane od dochodu są limitowane, a w ustawach kościelnych limitowane nie są. Poza tym, jak wyjaśniała Jolanta Banach (na konferencji prasowej 24 października - PAP) darowizny na rzecz Kościołów katolickiego i prawosławnego w ustawach kościelnych są nielimitowane w odniesieniu do osób prywatnych i prawnych, a w odniesieniu do innych Kościołów nielimitowany jest tylko odpis dla osób fizycznych, a prawnych już nie.
Oprócz tego - jak zaznaczyła Banach - związki wyznaniowe, np. karaimski i muzułmański, pozyskują darowizny tylko na podstawie ustaw podatkowych, czyli nie mają żadnych przywilejów.
Klub SdPl zapowiadał wniesienie projektu do laski marszałkowskiej dopiero po konsultacjach ze wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi.