Trwa ładowanie...
d1k1ta3
d1k1ta3
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kościół uwikłany w przestępstwo? CBA złożyło doniesienie

Gliwicka prokuratura okręgowa zdecydowała o wszczęciu postępowania, które ma ustalić, czy doszło do przestępstwa przy przekazywaniu gruntów parafii św. Katarzyny w Jastrzębiu Zdroju (woj. śląskie) przez Komisję Majątkową. Doniesienie w tej sprawie złożyło Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1k1ta3

W ostatnich tygodniach w gliwickiej prokuraturze trwało postępowanie sprawdzające w tej sprawie. Jak powiedział prok. Radosław Woźniak, jego efektem jest decyzja o wszczęciu właściwego postępowania. Formalne postanowienie o tym zostanie wydane jeszcze przed świętami.

Prokurator wyjaśnił, że postępowanie będzie prowadzone w kierunku artykułu 271 Kodeksu karnego, czyli poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Chodzi m.in. o ustalenie rzetelności wyceny, na podstawie której parafia otrzymała - decyzją Komisji Majątkowej - nieruchomości w zamian za te utracone w czasach PRL.

Parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Katarzyny w Jastrzębiu Zdroju w okresie PRL odebrano około 10 hektarów gruntów. Przed Komisją Majątkową przy MSWiA domagała się rekompensaty i otrzymała tereny wskazane przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa. Śledczy zweryfikują teraz, czy - a jeśli tak, to na jakiej podstawie - parafia otrzymała nieruchomości większe niż utraciła. Na możliwe nieprawidłowości dotyczące wielkości przekazanych parafii nieruchomości wskazywało w swoim doniesieniu CBA.

d1k1ta3

Będzie to drugie prowadzone w Gliwicach postępowanie, związane z działaniami Komisji Majątkowej. Pierwsze toczy się w miejscowej prokuraturze od 2008 r. Zarzuty usłyszało w nim pięć osób, w tym pełnomocnik instytucji kościelnych w sprawach toczących się przed Komisją Majątkową, Marek P. Prokuratura zarzuciła mu m.in. korumpowanie osoby pełniącej funkcję publiczną w Komisji oraz oszustwa, przywłaszczenie majątku, a także zatajenie majątku i nadużycia uprawnień przy sprzedaży nieruchomości w Zabrzu.

Pod koniec lutego szef CBA powiadomił Prokuraturę Generalną, że mogło dojść do popełnienia przestępstw niegospodarności, poświadczenia nieprawdy i przekroczenia uprawnień w przypadku 11 orzeczeń Komisji Majątkowej, które mogły spowodować szkodę majątkową w wielkich rozmiarach. Prokurator generalny Andrzej Seremet zdecydował, że zawiadomienie CBA trafi do pięciu prokuratur apelacyjnych: w Rzeszowie, Lublinie, Krakowie, Katowicach i Gdańsku. Przesądziło o tym położenie nieruchomości, o których mowa w zawiadomieniu CBA. Katowicka prokuratura przesłała doniesienia do podległych jej prokuratur okręgowych w Katowicach, Gliwicach i Bielsku-Białej.

Niedawno przed sądem w Tychach zapadł pierwszy wyrok w sprawach związanych z działalnością Komisji Majątkowej. Rzeczoznawca Karol Sz. został skazany na półtora roku więzienia w zawieszeniu, 20 tys. zł grzywny i dwuletni zakaz wykonywania zawodu. Oskarżony przyznał się do zaniżenia wartości działek w Zabrzu. Jego opinia była wykorzystana w postępowaniu przed Komisją Majątkową.

Komisja Majątkowa przestała istnieć z początkiem marca, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego. Działała przez ponad 20 lat i decydowała o zwrocie Kościołowi katolickiemu nieruchomości Skarbu Państwa. Od jej orzeczeń nie przysługiwały odwołania.

d1k1ta3

Podziel się opinią

Share

d1k1ta3

d1k1ta3
d1k1ta3
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów