Trwa ładowanie...
16-06-2007 17:30

Kościół rozdaje formularze zgody na pobranie organów


Formularze deklaracji zgody na pobranie, w
przypadku śmierci, organów do przeszczepu będą rozprowadzane w
kościołach archidiecezji lubelskiej. Wypełnione deklaracje będzie
można nosić przy sobie razem z dokumentami.

Kościół rozdaje formularze zgody na pobranie organówŹródło: AFP
dykusx1
dykusx1

Poinformował o tym abp Józef Życiński w swojej cotygodniowej audycji "Pasterski kwadrans" w archidiecezjalnym radiu eR.

Deklaracje będą wydrukowane na tekturowych kartach o wymiarach zbliżonych do karty kredytowej. Zawierać będą zgodę na pobranie narządów do przeszczepu w przypadku śmierci oraz dane osobowe. Na początek zakupiłem 80 tys. takich kart - powiedział metropolita.

Formularze dotrą do parafii w przyszłym tygodniu. Do wypełniania deklaracji abp Życiński będzie zachęcał wiernych w liście pasterskim, który ma być odczytany w kościołach archidiecezji lubelskiej w niedzielę, 24 czerwca.

Abp Życiński podkreślił, że wypełnienie takiej deklaracji będzie odpowiedzią na nauczanie Jana Pawła II, który apelował o zaszczepianie w sercach ludzi przekonania, "że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być decyzja o darowaniu organów na przeszczep".

dykusx1

Arcybiskup przypomniał, że polskie prawo przyjmuje, iż istnieje domniemanie zgody na pobranie organów do przeszczepu a osoby, które się na to nie godzą, mogą to zgłosić w centralnym rejestrze sprzeciwów.

Metropolita powiedział, że katechizm Kościoła katolickiego wymaga jednak jasno wyrażonej zgody na pobranie organów. Od katolików można wymagać więcej. To już nie jest domniemanie, założenie, że ktoś by się zgodził, ale żeby ta zgoda była uzewnętrzniona. Właśnie ta karta deklaracji będzie taką uzewnętrznioną zgodą - powiedział arcybiskup.

Według abpa Życińskiego, deklaracja ułatwi też pracę lekarzom w sytuacjach, gdy muszą rozmawiać z rodziną zmarłego o pobraniu jego organów. Często dla bliskich jest to trudna decyzja. Karta, noszona w portfelu wśród dokumentów osobistych (...) może stanowić rozwiązanie problemu - dodał metropolita.

Przypomniał, że ostatnio w Polsce drastycznie zmniejszyła się liczba organów oddawanych do przeszczepu. Jego zdaniem stało się to głównie "z powodu atmosfery podejrzliwości i oskarżeń tworzonych niesprawiedliwie wokół służby zdrowia".

dykusx1

Ostatecznie to lekarz musi pobrać serce, wątrobę czy nerkę, ażeby ktoś inny mógł ją otrzymać. Kiedy dookoła panuje psychoza oskarżeń, że lekarze to mordercy, kiedy rodzina patrzy niechętnie na tego typu propozycje, to wówczas przeciętny lekarz może łatwo machnąć ręką i dać sobie spokój. Powiedzieć: po co mam tworzyć sobie wrogów? I ktoś niestety umiera, bo nie mógł doczekać się organu - powiedział metropolita.

Zaapelował do lekarzy, aby się nie zniechęcali. Takie ataki były także kierowane przeciwko Jezusowi. Nie obraził się, nie powiedział "skoro mówią, że przez Belzebuba wyrzucam czarty, to ja już nikogo nie uzdrowię". Spokojnie prowadził swoje dzieło. My też nie dajmy się ogarnąć zniechęceniu - dodał metropolita.

dykusx1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dykusx1
Więcej tematów