"Kościół potrzebuje apostołów Zmartwychwstania"
Kościół potrzebuje apostołów Zmartwychwstania,
którzy wyjdą na spotkanie wątpiącym i załamanym, przyniosą
pojednanie i pokój oraz poszanowanie godności człowieka. Nie można
oddzielać wiary od życia - pisze w wielkanocnym liście do
wiernych rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof.
Stanisław Wilk.
List czytany jest kościołach w Polsce w Poniedziałek Wielkanocny. Tego dnia tradycyjnie w parafiach zbierane są datki na KUL.
Rektor KUL podkreśla, że aby w pełni żyć zmartwychwstaniem Chrystusa, trzeba tak jak On wychodzić na spotkanie "z ludźmi biednymi i płaczącymi, ze smutnymi i załamanymi, z zastraszonymi i wątpiącymi". "Abyśmy tak jak Zmartwychwstały nieśli im miłość i dodawali otuchy, ocierali łzy i budzili nadzieję, przynosili pojednanie i obdarzali pokojem" - czytamy w liście.
"Kościół, nie tylko w Polsce, potrzebuje takich właśnie apostołów Zmartwychwstania. Potrzebuje ludzi żyjących w obecności Boga. Potrzebuje ludzi świadomych, że godność człowieka to nie tylko jedno z wielu błyskotliwych haseł medialnych, ale że jest to istotna wartość osoby ludzkiej, ponieważ swoje uzasadnienie, swoją przyczynę i źródło ma w Bogu, Stwórcy i Odkupicielu człowieka" - pisze rektor KUL.
Ks. prof. Wilk przypomina, że godność osoby ludzkiej, którą odkupił Chrystus, zobowiązuje do szacunku i obrony jej naturalnych praw, pochodzących od Boga, z których pierwszym i podstawowym jest prawo do życia.
"W konstytucjach prawie wszystkich państw umieszczono zapisy o poszanowaniu godności człowieka, ale czy w naszych czasach są one rzeczywiście przestrzegane? Czy nie depcze się tej godności, wprowadzając ustawodawstwo pozwalające na legalne zabijanie dzieci nienarodzonych, pozwalające na eutanazję i wspomagane samobójstwa? Czy nie zaprzecza się tej godności, czyniąc z człowieka przedmiot eksperymentów genetycznych?" - czytamy w liście.
"Człowiek, określający siebie mianem chrześcijanina, czyli tego, który został ochrzczony i który uczestniczy w życiu samego Boga, nie może tak postępować. Nie może oddzielać wiary od życia" - dodaje rektor KUL.
Według ks. prof. Wilka kwestionowanie godności ludzkiej i odrzucanie wartości moralnych osłabia wrażliwość na Boga i człowieka, ale też "wywołuje konflikty sumienia oraz nieuchronnie prowadzi do napięć i kryzysów w życiu osobistym, społecznym i rodzinnym".
Katolicki Uniwersytet Lubelski od 1992 r. jest częściowo dotowany przez państwo, ale inwestycje musi finansować samodzielnie. Pieniądze ze zbiórek w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia i Poniedziałek Wielkanocy przeznaczane są m.in. na remonty i wyposażenie pracowni naukowych.