Trwa ładowanie...
d2lns20
15-10-2010 10:37

Kościół nie chce impotentów

Cukrzyca, problemy z prawą dłonią, brak kciuka lub palca wskazującego, problemy ruchowe, np. z kolanami czy impotencja - między innymi takie przypadłości powodują, że mężczyzna nie może wstąpić do seminarium, a co za tym idzie zostać księdzem. Lista przeciwwskazań jest jednak znacznie dłuższa. Kapłanem nie zostanie osoba niedowidząca lub niedosłysząca. Do seminarium nie dostanie się także niedoszły samobójca. Absolutnie dyskwalifikuje też usiłowanie zabójstwa.

d2lns20
d2lns20

I choć Kodeks Prawa Kanonicznego nie wymienia konkretnie, kto księdzem być nie może, jest jednak artykuł 1029, który mówi o "przymiotach psychicznych i fizycznych", które musi posiadać kandydat aby móc wykonywać zadania "potrzebne dla posługi Kościoła". Artykuł 1024 mówi z kolei, że kandydatem musi być przede wszystkim "ochrzczony mężczyzna". Co z tego wynika? Między innymi to, że księdzem nie może być impotent (bo według Kościoła nie jest w pełni mężczyzną ktoś, kto nie może mieć potomstwa), może jednak być nim wdowiec, który posiada potomstwo.

Według Prawa Kanonicznego wdowiec może otrzymać święcenia kapłańskie, jeśli jego dzieci się już usamodzielniły. - Znam przypadek z naszej archidiecezji, kiedy do seminarium wstąpił mężczyzna w wieku około 40 lat. Pracował po święceniach kapłańskich w parafii pod Poznaniem - opowiada ks. Stanisław Hedeszyński, specjalista prawa kanonicznego Sądu Metropolitalnego w Poznaniu.

Dlaczego jednak impotent nie może otrzymać święceń? - To ostrożność Kościoła, którą należy zrozumieć. Tego typu dysfunkcje nie mają tylko natury fizycznej, ale mają także swój wymiar psychiczny. Oznacza to, że mogą one przekształcić się w późniejszych latach w coś niedobrego, np. alkoholizm, narkomanię lub pedofilię. Kościół chcąc uniknąć podobnych przypadków nie dopuszcza takich osób do kapłaństwa - dodaje ks. dr Stanisław Hedeszyński.

- Kandydat na księdza musi ofiarować całą swoją osobę Bogu, musi być w pełni sprawnym mężczyzną. Jego zdrowie jest miarą jego powołania - dodaje rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, ks. Paweł Wygralak.

Karolina Koziołek , Polska The Times
Artykuł polecany: http://www.polskatimes.pl/fakty/kraj/320144,prokuratura-szuka-swiadka-tragedii-w-nowym-miescie,id,t.html

d2lns20
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lns20
Więcej tematów