"Kościół nie boi się prawdy"
Kościół nie boi się prawdy, również tej o czasach komunizmu - powiedział abp Sławoj Leszek Głódź podczas uroczystego otwarcia III Krajowego Kongresu Eucharystycznego na placu Piłsudskiego w Warszawie.
Chcemy poznać prawdę nie tylko o ofiarach systemu, ale również o ich katach, których nazwiska są w materiałach zamazane - mówił abp Głódź w homilii wygłoszonej podczas uroczystych nieszporów (nabożeństwa) eucharystycznych, którym przewodniczył prymas Polski kardynał Józef Glemp.
Nawiązując do miejsca otwarcia kongresu (pl. Piłsudskiego), abp Głódź przypomniał, że właśnie na tym placu, wieczorem 2 czerwca 1979 roku, rozległo się wołanie Jana Pawła II: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi!". "Stąd rozpoczęła się nasza droga do pełnej wolności. Nie tylko do wolności politycznej, której efekty są bodajże najbardziej widoczne, ale również do wolności w rozumieniu ewangelicznym, do wolności ducha i sumienia" - podkreślił abp Głódź.
Odnosząc się do hasła kongresu: "Pozostań, Panie, w naszych rodzinach", abp Głódź zaznaczył, że Eucharystia jest dla nas "źródłem mocy i pokrzepieniem, abyśmy wytrwali w naszym przymierzu z Bogiem jako chrześcijanie i jako ludzie realizujący konkretne powołanie - kapłańskie, małżeńskie czy zakonne".
Abp Głódź przypomniał słowa Jana Pawła II na temat Eucharystii, wypowiedziane 13 czerwca 1999 roku przed warszawską katedrą św. Floriana: "Od Ostatniej Wieczerzy Kościół buduje się i tworzy przez Eucharystię. Kościół sprawuje Eucharystię, a Eucharystia tworzy Kościół. Tak było wszędzie, gdzie coraz to nowe pokolenia uczniów Chrystusa stawały się Kościołem. Tak było też na ziemi polskiej i tak jest do dzisiaj. Kiedy zbliżamy się do progu trzeciego tysiąclecia; tym, którzy przyjdą po nas przekazujemy Ewangelię i Eucharystię".
Podczas nabożeństwa pary małżeńskie z każdej diecezji obchodzące jubileusz 25-lecia małżeństwa odnowiły przyrzeczenia. Trzej księża obchodzący 25-lecie kapłaństwa oraz trzy osoby życia konsekrowanego (zakonnik, siostra habitowa i siostra bezhabitowa) obchodzące 25-lecie ślubów zakonnych także odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie i śluby zakonne.
Na zakończenie nabożeństwa eucharystycznego prymas Polski udzielił Najświętszym Sakramentem pasterskiego błogosławieństwa.
W nieszporach udział wzięli: Episkopat Polski, kardynałowie i biskupi z byłego Związku Radzieckiego oraz z Danii i Hiszpanii, przedstawiciele wszystkich polskich diecezji oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy.
W Polsce odbyły się dotychczas dwa krajowe kongresy eucharystyczne: 26-29 czerwca 1930 r. w Poznaniu i w dniach 8-14 czerwca 1987 r. w Warszawie. Ten drugi, obradujący pod hasłem "Do końca ich umiłował", otworzył i zamknął osobiście papież Jan Paweł II podczas trzeciej pielgrzymki do ojczyzny. Ponadto odbyło się wiele kongresów na szczeblu diecezji, dekanatów i parafii.
Poza tym odbył się też jeden, 46. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny we Wrocławiu, który w dniach 25 maja - 1 czerwca 1997 roku obradował pod hasłem: "Eucharystia i wolność". W jego zakończeniu uczestniczył papież Jan Paweł II.