ŚwiatKościół katolicki w Polsce przeciwny wojnie w Iraku

Kościół katolicki w Polsce przeciwny wojnie w Iraku

Kościół katolicki w Polsce jest przeciwko wojnie prewencyjnej w Iraku - powiedział w poniedziałek rzecznik Episkopatu Polski o. Adam Schulz.

W rozmowie na temat stosunku polskiego Kościoła do kwestii ewentualnego konfliktu zbrojnego w Iraku, o. Schulz podkreślił, że w ubiegłym roku Episkopat Polski przedstawił list z apelem o pokój, odnoszący się do sytuacji wokół konfliktu w Ziemi Świętej. Niemniej obejmował on wszystkie obszary i miejsca na kuli ziemskiej dotknięte konfliktami, gdzie prowadzone są wojny.

"Konferencja Episkopatu Polski, wsłuchując się w głos Ojca Świętego i działania dyplomatyczne, jakie podejmuje Stolica Apostolska, jest przeciwko wojnie prewencyjnej w Iraku" - oświadczył rzecznik Episkopatu.

Podkreślił jednocześnie, że Polacy mają swoje doświadczenia wojny bardzo przykre i bolesne, szczególnie II wojny światowej, stąd też mamy poczucie, że wojna nie rozwiązuje konfliktów i nie rozwiązuje napięć. "Dlatego też uważamy, że powinny być podjęte wszystkie działania przez instytucje międzynarodowe do tego powołane, jak też wszelkie struktury dyplomatyczne, aby rozwiązać ten konflikt na drodze pokojowej" - zaznaczył o. Schulz.

Według rzecznika Episkopatu, konflikt zbrojny w Iraku jest na tyle niebezpieczny, że w intencji pokoju powinniśmy się modlić wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i wyznawcy judaizmu czy też muzułmanie. "Sądzę, że dla ludzi religii, dla ludzi wiary jest to wielkie wyzwanie, aby się modlić o pokój, szczególnie mając na względzie w tej chwili Irak, ale my ciągle pamiętamy, że wojna toczy się w Ziemi Świętej, a także na innych obszarach naszego globu" - powiedział o. Schulz.

Zapytany, czy wierzy w to, że jest możliwe rozwiązanie konfliktu irackiego na drodze pokojowej, rzecznik Episkopatu wyraził przekonanie, że "taka możliwość zawsze istnieje". "Nie ma wystarczających racji, aby podejmować jakiekolwiek działania militarne, aby ten konflikt rozwiązać. Żadnego konfliktu nie da się w sposób militarny rozwiązać" - uważa o. Schulz. (iza)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)