Trwa ładowanie...
d1ghl7p
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kościół Anglii wyświęcił pierwszą kobietę na biskupa

Kościół Anglii wyświęcił pierwszą kobietę na biskupa. Libby Lane, dotychczasowa wikariusz, została nowym biskupem Stockport niedaleko Manchesteru w północnej Anglii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Libby Lane z mężem
Libby Lane z mężem (PAP/EPA, Fot: LYNNE CAMERON)
d1ghl7p

Premier David Cameron zareagował na Twitterze pisząc: "Gratulacje dla wielebnej Libby Lane z okazji przyjęcia jako pierwsza kobieta w Kościele święceń biskupich. To historyczne mianowanie i ważny dzień dla równouprawnienia".

Lane jest zamężna. Jej mąż także jest księdzem, pracuje jako kapelan na lotnisku w Manchesterze. Oboje mają dwoje dzieci. Libby Lane od 2000 roku swoją kapłańską posługę pełniła w Chester w północno-zachodniej Anglii.

d1ghl7p

Synod Generalny Kościoła Anglii przegłosował w lipcu możliwość wyświęcania kobiet na biskupów, a w listopadzie trzy kolegia delegatów - biskupów, duchownych i laikatu - definitywnie przyjęły odpowiednie przepisy w tej sprawie.

W Kościołach anglikańskich USA, Australii, Kanady, Nowej Zelandii i Suazi kobiety mogły już wcześniej być ordynowane na biskupów.

Reforma w Kościele Anglii może, jak pisze AFP, pociągnąć za sobą inne Kościoły anglikańskie.

Kobiety mogą być wyświęcane na księży już od 1992 roku, ale faktycznie pierwsze ordynacje miały miejsce dwa lata później. Obecnie kobiety stanowią jedną trzecią anglikańskiego kleru.

d1ghl7p

Kościół anglikański liczy 80 mln wyznawców na świecie.

Zobacz również wideo: Papież odsunął kontrowersyjnego biskupa

d1ghl7p

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

d1ghl7p

d1ghl7p
Więcej tematów