Korupcja: zjawisko powszechne
(RadioZet)
Korupcja w Polsce jest zjawiskiem powszechnym i obejmującym wiele dziedzin życia publicznego - wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Społeczeństwa Otwartego.
25.11.2002 | aktual.: 25.11.2002 14:53
Instytut (Open Society Institute) opracował raporty dotyczące korupcji i polityki antykorupcyjnej w krajach kandydujących w ramach programu monitoringu akcesji do Unii Europejskiej.
Z publikacji w sprawie Polski wynika, że zjawisko korupcji jest u nas powszechne i upolitycznione. Jak wyjaśnił współautor raportu prof. Jacek Kurczewski, sposób zwalczania korupcji w naszym kraju zmienia się wraz ze zmianą ekipy rządzącej, dlatego polityka antykorupcyjna nie ma u nas charakteru ciągłego i nie jest skuteczna.
Z raportu wynika, że główne obszary korupcji w Polsce to: działalność agencji i funduszy, administracji państwowej i samorządowej, sądów, a także banków, służby zdrowia i zamówień publicznych.
Na poziom korupcji w Polsce wpływa też upolitycznienie mediów publicznych i służb publicznych, m.in. policji, celników, kontroli skarbowej - wynika z raportu.