PolskaKorupcja mniejsza o 30 proc.? Spada liczba wykrytych przestępstw

Korupcja mniejsza o 30 proc.? Spada liczba wykrytych przestępstw

W 2011 roku liczba wykrytych przestępstw korupcyjnych spadła w Polsce o jedną trzecią - wynika z raportu "Mapa korupcji", opublikowanego przez CBA. Spadek wynika głównie ze zmniejszenia się liczby spraw zakwalifikowanych jako "sprzedajność urzędnicza", czyli domagania się łapówek przez urzędników. Niemal co czwarty przypadek korupcji przypada na woj. śląskie. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców, najmniej korupcji wykryto w woj. warmińsko-mazurskim, a najwięcej w świętokrzyskim.

Korupcja mniejsza o 30 proc.? Spada liczba wykrytych przestępstw
Źródło zdjęć: © PAP | Bogdan Borowiak

Przeczytaj też: Polska najlepsza w Europie w walce z korupcją

Liczba przestępstw korupcyjnych odnotowanych przez system sprawiedliwości spadła o ok. 30 proc. - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez CBA. Według oficjalnych statystyk, w 2011 roku wykryto 9 703 przestępstw uznawanych za korupcyjne, rok wcześniej było ich 13 938. W poprzednich latach wykrywalność korupcji szybko rosła. W 2009 ujawniono 11 726, a w 2008 - 8 824 takich przestępstw.

Łamanie prawa dotyczy najczęściej "sprzedajności urzędniczej", czyli domagania się łapówek przez urzędników. Ten rodzaj korupcji w 2011 roku spadł najbardziej - z 5,8 tys. do 3,8 tys. Drugim najczęściej popełnianym przestępstwem są próby przekupstwa urzędników (3,6 tys.). Ponad tysiąc spraw dotyczyło powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych, a 772 były związane z przekroczeniem uprawnień lub niedopełnieniem obowiązków.

Na korupcyjnej mapie Polski wyraźnie wyróżnia się województwo śląskie, w którym popełniono niemal co czwarte przestępstwo korupcyjne (w sumie ok. 2,2 tys.). To o dwa razy więcej niż dla każdego z kolejnych województw - mazowieckiego, łódzkiego i małopolskiego. Najmniej ujawnionej korupcji przypada w większości na województwa wschodnie - warmińsko-mazurskie (87 przestępstw), podlaskie (126) i podkarpackie (193), a także na jedno z najmniejszych polskich województw - opolskie (164).

W przeliczeniu na liczbę ludności, najmniej ujętej w oficjalnych statystykach korupcji jest w woj. warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, podkarpackim i pomorskim. Według tych samych danych, najbardziej skorumpowanym województwem, biorąc pod uwagę liczbę spraw przypadających na milion mieszkańców, jest woj. świętokrzyskie, kolejne miejsca zajmują woj. śląskie i łódzkie.

Większość wykrytych przestępstw to zasługa policji, która w 2011 roku odnotowała ponad 8 tys. przypadków łamania prawa. Mniej spraw przypada na prokuraturę (1,2 tys.) oraz CBA (314).

Z badań percepcji korupcji prowadzonych przez Transparency International wynika, że od 2005 roku poziom korupcji w Polsce regularnie spada. W 2012 Polska wypadła lepiej od Włoch Grecji i Czech. Wśród państw dawnego bloku wschodniego, wyższym miejscem w rankingu może pochwalić się tylko Słowenia i Estonia.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
korupcjastatystykapolicja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (204)