Koronawirus. Włochy – najnowsze informacje. 2,5 tys. zgonów, przepełnione OIOM-y

Koronawirus paraliżuje Włochy. Mimo podejmowanych działań, liczba zarażonych, a także zgonów, nieustannie rośnie. W życie wchodzi właśnie dekret, na mocy którego m.in. część więźniów zostanie poddana aresztowi domowemu.

Koronawirus. Włochy – najnowsze informacje. 2,5 tys. zgonów, przepełnione OIOM-y
Źródło zdjęć: © PAP | MATTEO CORNER

Koronawirus we Włoszech rozprzestrzenia się bardzo szybko. Liczba potwierdzonych przypadków zarażenia wynosi już 31,5 tys. Podczas panującej pandemii z powodu COVID-19 zmarły tam 2503 osoby. Lekarzom udało się wyleczyć 2941 osób.

Jak wynika z najnowszych informacji, w szpitalach przebywają obecnie 12894 osoby, u których wystąpiły objawy COVID-19. 2060 z nich przebywa na oddziale intensywnej terapii, a kolejne 11 108 poddanych zostało domowej kwarantannie.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w Lombardii, gdzie zarażonych jest 16 220 osób, a liczba ta stale rośnie. Blisko 4 tys. zachorowań odnotowano w regionie Emilia-Romania, a ponad 2,7 tys. zarażonych zdiagnozowano w Veneto.

Koronawirus – Włochy z nowym dekretem

W nocy z 17 na 18 marca prezydent Włoch Sergio Mattarella podpisał dekret "Cura Italia", który niezwłocznie opublikowano we włoskim Dzienniku Urzędowym, dzięki czemu mógł on od razu wejść w życie.

Na mocy nowego dekretu ustanowiono urząd nadzwyczajnego komisarza, którego zadaniem będzie wdrożenie i koordynacja środków, których celem będzie opanowanie sytuacji kryzysowej związanej z pandemią COVID-19.

Dekret dotyczy niemalże każdego sektora życia publicznego, politycznego, a także wielu kwestii ekonomicznych. Pracodawcy mogą liczyć na ulgi podatkowe, pracownicy nie muszą na razie obawiać się zwolnień, ponieważ te zostały wstrzymane na 2 miesiące. Osoby utrzymujące się z turystyki otrzymają państwową rekompensatę w wysokości 600 euro.

Z powodu przeludnienia w więzieniach, elektronicznemu nadzorowi w domach zostaną poddani więźniowie, którzy odsiadują karę pozbawienia wolności w wymiarze 7-18 miesięcy. Nowa regulacja nie obejmie m.in. osób skazanych za przemoc domową, przestępstwa na tle seksualnym, a także biorących udział w niedawnych protestach w więzieniach.

Rząd będzie wspierał studentów i uczelnie w nauczaniu na odległość. Na ten cel przeznaczono 70 milionów euro. Pieniądze posłużą wdrożeniu systemu nauki zdalnej na uniwersytetach (lub jego ulepszeniu, jeśli istnieje), przeszkoleniu wykładowców, a także zakupowi potrzebnego sprzętu dla najuboższych studentów.

Koronawirus – Włochy z nadzwyczajnymi środkami

We Włoszech na ulice miasta mogą wychodzić jedynie osoby, które mają ku temu powód. Podczas kontroli należy okazać odpowiednie zaświadczenie.

Lombardia zdecydowała się na monitorowanie liczby osób wychodzących z domu poprzez śledzenie ich telefonów. Z najnowszych danych wynika, że 40 proc. mieszkańców Lombardii nie zostaje w domu, mimo iż nie powinni wychodzić. Gubernator Lombardii Attillio Gontana poinformował, że zachowanie obywateli zmieniło się, ale jeszcze nie w wystarczającym stopniu. Niepokoi mnie to, że przez jeden, dwa dni zasady są ściśle przestrzegane, a potem wszystko staje się nieco luźniejsze. Nie można porzucić uwagi ani wrócić do normalnego życia, musimy być coraz bardziej rygorystyczni. Należy wprowadzić w życie stanowczość, nie trzeba być mądrym, idąc na spacer bez powodu. Dotyczy to całej Lombardii, a jeszcze bardziej Mediolanu.

Włosi wydają się nie przejmować surowymi karami przewidzianymi za łamanie zakazu wychodzenia z domu. Sankcjami są zarówno kary grzywny, jak i kary pozbawienia wolności.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

W celu ograniczenia liczby osób na ulicach Gubernator Kampanii Vincenzo De Luca wezwał na pomoc wojsko. Z kolei gubernator regionu Veneto chce badać ludzi na ulicach, aby szybciej diagnozować nosicieli koronawirusa, którzy nie mają objaw zarażenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Źródło: ilmessaggero.it/tgcom24.mediaset.it/corriere.it

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (59)