Koronawirus. Wiceminister przyznaje: "Pandemia poturbowała system opieki zdrowotnej. Skala nas przerosła"
Ministerstwo Zdrowia walczy z koronawirusem. Jednak wiceminister Sławomir Gadomski przyznaje, że skala nas przerosła.
W czwartek odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia. Dyskutowano nie tylko o walce z koronawirusem, lecz również o sytuacji pacjentów chorych na inne choroby niż COVID-19.
W posiedzeniu uczestniczył wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Poinformował, że resort pracuje nad uszczegółowieniem planu odbudowy systemu ochrony zdrowia dotyczącego m.in. profilaktyki, uwolnienia limitów świadczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, zapewnienia większej koordynacji ścieżki postępowania z pacjentem w kardiologii oraz kontynuacji reformy psychiatrii, w tym dziecięcej.
Jednocześnie dodał, że "pandemia poturbowała sektor ochrony zdrowotnej", a "skala nas przerosła". Zaznaczył, że koronawirus nie zatrzymał jednak innych chorób i zgonów.
- Ostanie tygodnie pokazują zwiększoną liczbę zgonów, co martwi – przyznał Gadomski. Podkreślił, że dane o przyczynach zgonów poznamy za 1,5 roku. Ale i tak "największym zabójcą pozostają choroby przewlekłe, kardiologiczne i onkologiczne".
Podczas posiedzenia pojawiła się również kwestia zapotrzebowania na osocze, które jest wykorzystywane w terapii COVID-19. Wiceminister Gadomski poinformował, że zapotrzebowanie jest pokrywane na bieżąco poza dwoma województwami, gdzie "występują przejściowe problemy".
Wyliczył, że w październiku do terapii wydano 2600 jednostek osocza, we wrześniu - 540, a lipcu i sierpniu - 290. - To skala możliwa tylko dzięki temu, że zorganizowaliśmy (…) sieć regionalnych centrów krwiodawstwa – zaznaczył Gadomski. - My w oczywisty sposób ten pobór zwiększamy (…), zwiększając infrastrukturę, przeznaczając więcej centrów do badań serologicznych osocza ozdrowieńców - dodał.
Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia. Kolejny tragiczny bilans
W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 23 975 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem.
Zmarło 637 chorych na COVID-19. To największa dzienna liczba zgonów od początku epidemii. Jak uściślił resort "z powodu COVID-19 zmarły 124 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 513 osób".