Trwa ładowanie...
d2tmixj

Koronawirus. Wczasy w Grecji i problem kwarantanny. Mamy stanowisko polskiego MSZ

Polacy będą mogli bez większych problemów podróżować do Grecji - wynika z komunikatu, który otrzymaliśmy z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Chodzi o kwarantannę, którą mieli być na miejscu objęci wszyscy podróżujący z Polski. Okazuje się, że będzie ona dotyczyć tylko lecących z jednego polskiego lotniska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus i otwarcie granic. Loty do Grecji z Polski będą możliwe
Koronawirus i otwarcie granic. Loty do Grecji z Polski będą możliwe (Pixabay)
d2tmixj

Od 15 czerwca - jak poinformowało pod koniec ubiegłego tygodnia greckie ministerstwo turystyki - przybysze z 29 krajów przylatujący do Aten lub Saloników będą zwolnieni z obowiązku kwarantanny, wprowadzonej w związku z zagrożeniem koronawirusem.

Zwolnieni z obowiązku kwarantanny po przyjeździe do Grecji będą obywatele Albanii, Austrii, Australii, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Izraela, Japonii, Korei Południowej, Libanu, Litwy, Łotwy, Malty, Niemiec, Nowej Zelandii, Norwegii, Północnej Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii i Węgier. Na liście brakowało Polski.

Loty do Grecji. Polacy bez kwarantanny

O odniesienie się do sprawy poprosiliśmy Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

d2tmixj

W przesłanym nam komunikacie czytamy: "informujemy, że zgodnie z ustaleniami MSZ od dnia 15 czerwca obywatele polscy będą mogli podróżować do Grecji ze wszystkich lotnisk, które nie znajdują się na liście EASA, tj. z każdego portu lotniczego oprócz Katowic. Pasażerowie przylatujący z innych polskich portów lotniczych po przylocie nie zostaną poddani obowiązkowej kwarantannie. Tylko w przypadku lotów z Katowic obowiązek kwarantanny zostanie zachowany".

Teraz wszystko w rękach polskiego rządu. Przypomnijmy, że wciąż nie zapadła decyzja, kiedy zostaną otwarte polskie granice. Mimo że w otrzymanym przez nas komunikacie jasno wskazano datę 15 czerwca jako dzień, w którym podróż za granicę będzie możliwa.

Obowiązek kwarantanny z "zagrożonych" lotnisk

Informacje dotyczące lotów Polska-Grecja i obowiązkowej kwarantanny znajdują się też na stronie greckiego ministerstwa spraw zagranicznych, o czym pisaliśmy na finanse.wp.pl. "Grecja jest znów gotowa, by zaprosić cały świat do siebie" - czytamy na stronach tamtejszego MSZ. Od 15 do 30 czerwca na obu lotniskach - w Atenach i Salonikach - będą wykonywane jedynie "testy przypadkowych osób".

Wyjątki przewidziano jednak dla pasażerów, którzy przylecą z lotnisk, które mieszczą się w regionach wciąż zmagających się epidemią. Listę takich lotnisk publikuje EASA, czyli Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego. Na liście znajdują się porty m.in. z Wielkiej Brytanii, Włoch czy Holandii. Ale jest też jedno polskie lotnisko - w Katowicach. I to jedynie pasażerowie lecący ze stolicy Śląska muszą się przygotować na dodatkowe restrykcje. Mowa o obowiązku kwarantanny.

d2tmixj

Loty do Grecji. Ostatnia faza odmrażania turystyki w tym kraju

Jak podaje na swoich stronach greckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, już od 1 lipca kraj wejdzie w ostatnią fazę odmrażania turystyki. Międzynarodowe loty będą mogły lądować na wszystkich lotniskach w kraju, a nie tylko w Atenach i Salonikach.

Testy przypadkowych osób mają pozostać. Niewykluczone też, że będą wprowadzane restrykcje dla poszczególnych krajów, ale o tym MSZ Grecji ma poinformować "w późniejszym terminie".

Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Marszałek Senatu przejmie obowiązki prezydenta? Beata Kempa: pewnie mu się to marzy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2tmixj

Podziel się opinią

Share

d2tmixj

d2tmixj
Więcej tematów