Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. W pierwszym regionie zabrakło respiratorów

W niedzielę wieczorem zajęte były wszystkie respiratory dla pacjentów z COVID-19 w województwie podlaskim - wynika z opublikowanych danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Od początku polskiej epidemii to pierwsza tak trudna sytuacja, z którą mierzą się lekarze.

Koronawirus w Polsce. Pierwszy region nie ma już wolnych respiratorów. Koronawirus w Polsce. Pierwszy region nie ma już wolnych respiratorów. Źródło: Agencja Gazeta, fot: Jakub Orzechowski
d4h3nq5
d4h3nq5

Województwo podlaskie nie jest liderem statystyk zakażeń koronawirusem. Jednak to tam zabrakło wolnych respiratorów dla pacjentów z COVID-19. Według oficjalnych danych wojewody w niedzielę wieczorem zajęte były wszystkie, z 55 dostępnych urządzeń. Jeszcze w sobotę 31 października wolne były cztery.

Koronawirus. Podlaskie nie ma już wolnych respiratorów

- W zakresie respiratorów zabezpieczamy oczywiście potrzeby. Cały proces polega na tym, że jak jest potrzeba, to uwalniamy kolejne respiratory na potrzeby osób wymagających w tym zakresie wspomagania - oświadczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski w rozmowie z PAP.

Podkreślił, że ma możliwości "uwalniania kolejnych respiratorów" z innych palcówek służby zdrowia. Nie wyjaśnił, na czym polega "uwalnianie respiratorów" oraz liczby urządzeń, jaka mogłaby być dostępna w poniedziałek.

W województwie podlaskim choruje na COVID-19 choruje 7005 osób. W niedziele przybyło 644 przypadków zakażeń koronawirusem. Obecnie w Podlaskiem przygotowanych jest 951 łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem, z tego 661 jest zajętych.

d4h3nq5

COVID-19. Szpital tymczasowy w hali sportowej

Od kilku dni w oficjalnych statystykach widać było, że wyczerpują się miejsca wyposażone w respiratory. W sobotę 24 października w woj. podlaskim zostały tylko dwa wolne respiratory, ale 28 października wolnych było 13 urządzeń.

Wojewoda Paszkowski informował, że w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zostanie utworzony szpital tymczasowy. Dzięki temu baza łóżek zwiększy się o 160 miejsc. Chorzy w lepszym stanie mieli być kierowani do izolatoriów.

W piątek wojewoda zaapelował do środowisk medycznych o zgłaszanie się do pracy w szpitalach, które zajmują się chorymi na COVID-19. Powołał się na pogarszającą się sytuację epidemiczną w regionie.

- Wiemy, z jakimi problemami borykają się szpitale, wiemy o brakach kadry medycznej z powodu zakażeń, kwarantanny. Staramy się w miarę możliwości wspierać te placówki, a jednocześnie prosimy o pomoc tych, którzy mogą jeszcze włączyć się w walkę z epidemią koronawirusa - podsumował wojewoda.

Szpitale tymczasowe pod nadzorem Jacka Sasina? Szef KPRM wprost

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4h3nq5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h3nq5
Więcej tematów