PolskaKoronawirus w Polsce. Prof. Horban tłumaczy skąd wciąż wysoka liczba zgonów

Koronawirus w Polsce. Prof. Horban tłumaczy skąd wciąż wysoka liczba zgonów

Mimo że liczba zakażeń w Polsce zaczyna stabilizować się na poziomie poniżej 10 tys. przypadków dziennie, to wciąż bardzo wysoka jest dzienna liczba zgonów w Polsce. Prof. Andrzej Horban podczas konferencji prasowej wyjaśnił, skąd biorą się te smutne statystyki.

Koronawirus w Polsce. Prof. Horban tłumaczy skąd wciąż wysoka liczba zgonów
Koronawirus w Polsce. Prof. Horban tłumaczy skąd wciąż wysoka liczba zgonów
Źródło zdjęć: © PAP

Mimo że od kilku dni liczba zakażeń w Polsce utrzymuje się na poziomie poniżej 10 tysięcy to wciąż wysoka pozostaje liczba zgonów. Według danych Ministerstwa Zdrowia ze środy, wykrytych zostało 6919 nowych przypadków koronawirusa. Niestety stwierdzono również aż 443 zgony, których przyczyną był pośrednio lub bezpośrednio SARS-CoV-2.

Zdaniem głównego doradcy premiera do spraw zdrowia profesora Andrzeja Horbana wysoka obecnie liczba zgonów w Polsce jest wynikiem zakażeń do których doszło w czasie świąt. Jak wyjaśnił na środowej konferencji prasowej, umierają głównie osoby starsze, u których stwierdzono również choroby współistniejące.

- W tej chwili ta sprawa wdaje się już jasna. Umierają głównie osoby starsze, powyżej 80. roku życia, u których stwierdzono choroby współistniejące. Są to osoby, które zakaziły się koronawirusem w okresie świątecznym - mówił Horban.

Doradca premiera stwierdził również, że nie bez znaczenia w tej sprawie było niedostosowanie się wielu Polaków do zaleceń rządu. - My wówczas (przed świętami Bożego Narodzenia - przyp. red.) apelowaliśmy, by w tym świątecznym czasie ograniczyć kontakty. Niestety, nie wszyscy mogli się do tego zastosować i taki też niestety jest tego efekt - stwierdził.

Koronawirus w Polsce. Duża liczba zgonów

W Polsce dotychczas wykryto niemal półtora miliona zakażeń. Z powodu zakażenia koronawirusem lub chorób współistniejących zmarło już 34 141 Polaków.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (465)