Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. PiS przełożył wybory. Na razie lokalne

Koronawirus w Polsce wciąż nie jest dla władz wystarczającym powodem do przełożenia wyborów prezydenckich. Ale są miejsca, gdzie głosowanie PiS już odwołał. Wojewoda śląski wywodzący się z tej partii przesunął wybory uzupełniające do Rady Gminy Wielowieś.

Koronawirus w Polsce. PiS przełożył wybory. Na razie lokalneŹródło: Getty Images, fot: Michal Fludra/NurPhoto
d4b8tsh
d4b8tsh

Koronawirus w Polsce doprowadził już do wprowadzenia stanu epidemii i przyjęcia przez ministra zdrowia rozporządzenia radykalnie ograniczające możliwość przemieszczania się. Obostrzenia obowiązują do 11 kwietnia i mają na celu spowolnienie wzrostu liczby zachorowań na koronawirusa w Polsce. Władze wciąż jednak przekonują, że późniejszy o miesiąc termin wyborów prezydenckich 2020 jest niezagrożony.

Koronawirus w Polsce wymógł jednak na partii rządzącej przełożenie jednych wyborów. Taką decyzję podjął wojewoda śląski i szef regionalnych struktur PiS Jarosław Wieczorek. Ogłosił on w środę, że w związku z rozporządzeniem ministra zdrowia i ograniczeniem w przemieszczaniu się, zaplanowane na 5 kwietnia głosowanie w jednej z gmin musi zostać przesunięte. Chodzi o wybory uzupełniające do Rady Gminy Wielowieś.

Koronawirus w Polsce. PiS przełożył wybory. Na razie lokalne

"W związku z powyższym wojewoda, jako organ decydujący o kalendarzu wyborczym w wyborach uzupełniających do Rady Gminy Wielowieś, postanowił przesunąć datę głosowania. Odbędzie się ono w pierwszym możliwym terminie nieobjętym zakazem, czyli w dniu 19 kwietnia 2020 r." - brzmi komunikat na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

d4b8tsh

- Wszyscy wojewodowie w całej Polsce, w tym i wojewoda śląski, podjęli decyzję o przesunięciu wyborów uzupełniających. Wynika to z trudnej sytuacji epidemiologicznej, która ma wpływ i na głosujących, i na sposób przeprowadzenia wyborów - mówi Wirtualnej Polsce Alina Kucharzewska, rzecznik prasowa wojewody śląskiego.

Koronawirus w Polsce. Wybory przełożone. Na razie lokalne, w siedmiu województwach

Decyzję o przesunięciu wyborów podjęto też w sześciu innych województwach. Dotyczą one co najmniej 10 gmin - po jednej w Mazowieckiem, Łódzkiem, na Pomorzu, dwóch w Małopolsce, czterech na Podlasiu i co najmniej jednej na Dolnym Śląsku (tam służby prasowe wojewody nie potrafią dokładnie określić, ilu gmin dotyczy przesunięcie).

Jak decyzja o przesunięciu wyborów lokalnych ma się do trwaniu przy pierwotnym terminie wyborów prezydenckich? - Wojewoda nie decyduje o wyborach prezydenckich - ucina rzeczniczka wojewody śląskiego. - Skupiamy się na tym, co leży w naszych kompetencjach, a w obecnej sytuacji decyzja nie mogła być inna - dodaje.

Zobacz też: Jak uchronić się przed koronawirusem? Najważniejsze rady

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4b8tsh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b8tsh
Więcej tematów