Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia prezentuje jesienną strategię walki z pandemią

Minister Zdrowia podkreślił, że nowa strategia nie będzie miała ogólnokrajowego obszaru, tylko lokalny. Zmiana obejmie cztery obszary: zmiany organizacyjne, testowanie, prewencję i komunikację.

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia prezentuje jesienną strategię walki z pandemią
Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia prezentuje jesienną strategię walki z pandemią
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Radek Pietruszka, Radek Pietruszka

Adam Niedzielski przyznał, że "przed nami trudny okres, ponieważ na jesieni pojawi się wiele infekcji, których objawy są podobne do koronawirusa". Przypomniał, że na jesieni jest wiele zachorowań na grypę. Minister zdrowia stwierdził na konferencji prasowej, że nowa strategia to zmiana filozofii podejścia do pandemii. Podkreślił, że nie chodzi tylko obronę przed koronawirusem.

- Wcześniej stosowaliśmy drastyczne środki. Zmieniamy charakter naszego reagowania. Odchodzimy od środków w pojęciu ogólnokrajowym. Będą dostosowane do lokalnych obszarów. Nie będzie jednolitych rozwiązań w skali kraju. Zaczynamy w sposób elastyczny zarządzać ryzykiem. Poprzednio staraliśmy je redukować do najniższych poziomów - mówił minister.

Według Niedzielskiego teraz trzeba podejmować inne decyzje, uwzględniając koszty i zyski w gospodarce czy życiu społecznym. Przykładem jest pójście dzieci do szkoły. Polityk podkreślił, że gdyby dzieci nie poszły do szkoły, poniosłyby koszty psychologiczne. Przypomniał również, że "nie da się rady na wszystko przygotować". - Zawsze pojawią się niewiadome. Wiemy coraz więcej, więc możemy podjąć większe ryzyko - tłumaczył.

Nowa strategia walki z koronawirusem obejmie cztery obszary. Pierwszym są zmiany organizacyjne. Celem jest dobrze wykorzystywanie zasób infrastrukturalnych i ludzkich. Zostaną wprowadzone trzy poziomy szpitalnictwa. Najbardziej podstawowym będą szpitale powiatowe, będzie ich ponad 600. Ich zadaniem będzie przyjęcie pacjenta i skierowanie go na dalszą drogę.

Poziom drugi to 87 szpitali z oddziałami zakaźnymi i internistycznymi oraz placówki jednoimienne. Tu będzie dostępnych ponad 4 tys. miejsc. Poziom trzeci to szpitale wielospecjalistyczne, takich placówek będzie dziewięć. Następny element walki z pandemią dotyczy grupy - chodzi o szczepienia. Minister zdrowia chce też uporządkować komunikację.

Kolejny obszar dotyczy rozwój sieci drive-thru. Obecnie jest ponad 260 punktów w całym kraju, ale 91 proc. jest czynnych tylko przez dwie godz. Minister zdrowia chce, aby zmiana polegała na zwiększeniu ich dostępności. Odciążona zostanie też Państwowa Inspekcja Sanitarna. Powstanie elektroniczny system zgłaszania informacji o ryzyku. Infolinia ma zostać przygotowana w ciągu miesiąca, aby odciążyć inspektorów od odbierania telefonów.

Celem będzie też skoncentrowanie się na pacjentach objawowych. Ochroną zostaną objęte specjalne grupy ryzyka, m.in.: osoby starsze, przyjmowane do hospicjów, ZOL-i i DPS-ów. Będą też szybkie testy antygenowe, wykorzystywane głównie w SOR-ach. Następny obszar dotyczy prewencji. - Dezynfekcja, dystans i maseczki to prawdziwe oręże walki z epidemią - przypomniał Niedzielski.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)