Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń dotyczących imprez masowych od 17 lipca
14,5 tys. osób na PGE Narodowym w Warszawie, 13, 5 tys. na Stadionie Śląskim w Chorzowie - tyle przykładowo widzów będzie mogło zasiąść na ich trybunach po 17 lipca br. Ministerstwo Kultury poinformowało właśnie o luzowaniu kolejnych obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa w Polsce.
Koronawirus. Luzowanie obostrzeń. Wracają imprezy masowe
Ministerstwo Kultury poinformowało we wtorek, że od 17 lipca zmieniają się regulacje dotyczące wydarzeń artystycznych i rozrywkowych organizowanych w otwartej przestrzeni. Będzie w nich mogło uczestniczyć powyżej 150 osób, jednak nadal obowiązywać będę szczególne zasady sanitarne, wynikające z epidemii koronawirusa w Polsce. M. in. nadal trzeba będzie zachowywać zasady dystansu społecznego.
Oznacza to np. że na trybunach Stadionu Narodowego będzie mogło zasiąść 14,5 tys. osób, po około 5 tys. osób w Ergo Arenie i Atlas Arenie, a w kieleckim amfiteatrze na Kadzielni będzie mogło się pojawić ponad 2,5 tys. widzów.
Koronawirus. Luzowanie obostrzeń. Imprezy masowe z ograniczeniami
Organizatorzy nadal jednak będą musieli zapewnić specjalne warunki dla widzów, które w wynikają z panującej w Polsce epidemii koronawirusa. Na jedną osobę musi przypadać przynajmniej 5 metrów kwadratowych powierzchni, a widzowie powinni się znajdować przynajmniej 2 metry od siebie. Zachowaniu odpowiednich odległości mają pomóc poziome znaki znajdujące się w tych obiektach.
Teren imprezy masowej musi zostać oddzielony, tak, żeby widzowie nie mieszali się z osobami postronnymi (np. spacerowiczami). Nadal obowiązuje przepis o konieczności zakrywania ust i nosa przez uczestników wydarzenia, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 2 m od innych osób.
Od tych zasad zachowanie niezbędnych odległości są również wyjątki. Dotyczą one osób, które przyszły z dziećmi do 13 roku życia, a także takich, które przebywają we wspólnym gospodarstwie domowym. Warunki te nie obowiązują również widzów, którzy towarzyszą osobie z niepełnosprawnością lub takiej, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie.
Zobacz także: Wybory 2020. Adam Bielan o debacie WP: to wyborcy powinni zadawać pytania
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl