RELACJA ZAKOŃCZONA

Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje. Relacja - na żywo

Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje. Relacja - na żywo
Źródło zdjęć: © Getty Images | David Benito
Arkadiusz JastrzębskiVioletta Baran

04.04.2020 | aktual.: 25.03.2022 13:44

Koronawirus nadal rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie. Najwięcej ofiar śmiertelnych COVID-19 jest we Włoszech, Hiszpanii i w Stanach Zjednoczonych. Rośnie również liczba zakażonych w Polsce. Zapraszamy na naszą relację dotyczącą pandemii SARS-Cov-2.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Koronawirus w Polsce. - Nie ma bezpieczniejszego sposobu przeprowadzenia głosowania niż głosowanie korespondencyjne - stwierdził  w TVP Info europoseł Patryk Jaki.




Obraz


Koronawirus w USA.  Gubernator stanu Nowy Jork szacuje, że zbliża się szczyt epidemii koronawirusa. Opierając się na różnych prognozach, spodziewa się, że nastąpi on za tydzień. - Wolałbym, żeby szczyt był jutro. Chcę, żeby to wszystko się skończyło - stwierdził na sobotniej konferencji. Cuomo poinformował, że w stanie Nowy Jork, w którym mieszka około 19 milionów ludzi, prawie 114 000 osób zostało zarażonych SARS-CoV-2. To o 10 000 więcej niż w piątek. 3565 osób zmarło (wzrost od piątku o ponad 500 przypadków). 


Przypomnijmy, że w Chinach zakaziło się koronawirusem pond 83 tys. osób, zmarło - 3326 osób.


Cuomo poinformował podczas konferencji, że jeśli liczba chorych będzie zwiększać się w takim tempie, to do czwartku zabraknie w tym stanie respiratorów. 

Koronawirus w USA.  W kraju tym potwierdzono co najmniej 290 606 przypadków zakażenia koronawirusem - wynika z danych Johns Hopkins University. Tylko w sobotę stwierdzono 12 tys. 653 nowe przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Zmarły 674 osoby. Łączna liczba zgonów przekroczyła już 8 tys.

Ten szczególny czas jest dla nas wielkim wyzwaniem. Wymaga on przede wszystkim roztropnych i odpowiedzialnych decyzji. Takie decyzje musi teraz podejmować każdy z nas. Rządzący i politycy wszystkich obozów - aby biorąc pod uwagę prawo, a jednocześnie otaczającą nas rzeczywistość - jednoczyli się w wysiłkach dla dobra społeczeństwa - zwrócił uwagę abp. Gądecki.

- Wyrażam mój najgłębszy szacunek tym wszystkim, którzy w tej trudnej sytuacji niosą pomoc drugiemu człowiekowi - mówił przewodniczący KEP.
 

-  Nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie. Przywołuję te słowa Ewangelisty Łukasza, podczas gdy - razem z Niedzielą Palmową – rozpoczyna się tydzień zwany Wielkim - mówił abp Gądecki.

- Wskutek pandemii i rygorów sanitarnych wprowadzonych przez rząd z jej przyczyny wyludniły się nasze ulice, opustoszały kościoły. Po raz pierwszy od czasu wojny nie będziemy mogli celebrować wspólnie Liturgii Paschalnej. „Przestraszyliśmy się i zagubiliśmy" - mówił kilka dni temu papież Franciszek  - przypomniał abp. Gądecki.

- Z wielkim bólem przyjmujemy wiadomości o chorobie i śmierci osób zakażonych wirusem, umierających w oddaleniu od swoich bliskich. Modlimy się razem – kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy – o to, aby społeczne skutki epidemii - tj. kwarantanna, samotność, zawieszone zajęcia w szkołach i uczelniach, zatrzymanie życia kulturalnego, spowolnienie gospodarcze, niebezpieczeństwo bankructwa  -  mówi abp Gądecki.

- W tym szczególnym czasie Kościół katolicki w Polsce podziela niepokoje i cierpienia całego społeczeństwa - stwierdził w specjalnym orędziu transmitowanym w TVP przewodniczący  Konferencji Episkopatu Polski , abp Stanisław Gądecki.

Koronawirus we Francji.  W ciągu ostatnich 24 godzin z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 441 osób. Ogółem odnotowano w tym kraju od 1 marca już  7560 zgonów z powodu zakażenia SARS-CoV-2.

-   Opozycja w ogóle nie chce tych wyborów, bo wie, że Andrzej Duda ma dzisiaj zdecydowaną przewagę i wszelkimi środkami próbuje zablokować wybory - stwierdził w Polsat News polityk Solidarnej Polski.

Wybory korespondencyjne to najbezpieczniejsza formuła przeprowadzenia wyborów - stwierdził w Polsat News wiceminister Michał Wójcik.

Nie zgadzamy się na przesunięcie wyborów prezydenckich.

Wiceminister Sprawiedliwości Michał Wójcik (Solidarna Polska)

Koronawirus w Polsce. "Rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające powszechny zakaz poruszania się, przewidziało możliwość przemieszczania się myśliwych realizujących obowiązki wynikające z prawa łowieckiego, jak np. ważne dla rolników szacowanie szkód łowieckich. Tym samym rozporządzeniem wprowadzono zakaz korzystania z terenów zielonych, czyli także lasów. Od tego zakazu nie przewidziano jednak wyjątku dla myśliwych" - tłumaczy resort środowiska. "Oznacza to, że myśliwi mogą się przemieszczać, ale poza zamkniętym obszarem, wyłącznie w celu szacowania szkód łowieckich, zabezpieczania pól rolników przed szkodami, dokonywania niezbędnych napraw lub wykonywania poleceń odpowiednich władz związanych zapobiegających rozprzestrzenianiu się Afrykańskiego Pomoru Świń, który zagraża polskim rolnikom. Jednak poza zamkniętymi terenami zielonymi" - dodaje resort.

Koronawirus w Polsce.  "Informacje w mediach, że zakaz wstępu do lasu nie obejmuje myśliwych to nieprawda.  Zgodnie z decyzjami GIS i RzZZK musimy do 11/04 maksymalnie ograniczyć mobilność społeczeństwa. Stąd trudne decyzje o ograniczeniach, także w lasach" - informuje na swoim profilu na Twitterze resort środowiska.



Koronawirus we Włoszech. Od wczoraj odnotowano  4805  nowych przypadków zakażenia koronawirusem w tym kraju oraz  681  zgonów. To oznacza, że od początku epidemi zakaziły się wirusem we Włoszech już 124  632  osoby. Odnotowano łącznie 15 362 zgony.  Po raz pierwszy - co odnotowują włoskie media - nastąpił spadek liczby osób, które przebywają na intensywnej terapii. Obecnie leżą na takich oddziałach  3994 osoby, czyli o 1,8 proc. mniej niż wczoraj.

Koronawirus w Polsce. W "Przylądku Nadziei", czyli  Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu powołano specjalny zespół ds. koronawirusa. To efekt potwierdzenia zakażenia u jednej z pacjentek - 15-letniej dziewczyny, która tydzień temu przeszła przeszczep. W piątek decydowano o wykonaniu 45 testów personelowi kliniki oraz opiekunowi pacjenta. Okazało się, że test wypadł pozytywnie u jednego z pracowników - zakażenie przebiega jednak bezobjawowo. Testy rozszerzono na pracowników i pacjentów innych oddziałów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Pobrano już 200 próbek i wciąż pobierane są nowe, także wśród osób, które kontaktowały się z pracownikami i personelem kliniki w ciągu 14 dni. Na razie potwierdzono zakażenie u sześciu osób, w tym u trzech pacjentów oraz trzech pracowników personelu USK. 40 pracowników szpitala poddano kwarantannie. 


Pilne

W sumie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 3627 osób. 79 osób zmarło.

Pilne

Resort poinformował także o śmierci kolejnych sześciu osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Są to: 75-letnia kobieta i 70-letni mężczyzna ze szpitala w Raciborzu, 59-letni mężczyzna ze szpitala w Bytomiu, 85-letnia kobieta ze szpitala w Bielsku-Białej, 74-letni mężczyzna ze szpitala w Ostródzie oraz 81-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu. Wszyscy - jak podaje resort - mieli choroby współistniejące.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl