Trwa ładowanie...

Koronawirus. Rzecznik MZ: nie mamy do czynienia ze spadkiem epidemii

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz podczas środowej konferencji prasowej zabrał głos m.in. ws. szczepień osób powyżej 60 roku życia. Mówił również o powrocie dzieci do szkół po 17 stycznia, a także testach na COVID dla nauczycieli. - Od tego, jak spędzimy sylwestra, zależy dalszy wzrost zakażeń - zapowiedział Andrusiewicz.

Share
Szczepionka na COVID. Rzecznik MZ o szczepieniach w Polsce
Szczepionka na COVID. Rzecznik MZ o szczepieniach w Polsce
d3j0cat

W środę rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz na konferencji prasowej zabrał głos ws. powrotu uczniów do szkół. Rzecznik zapowiedział, że to jak spędzimy sylwestra, będzie miało wpływ na to, czy dzieci powrócą do stacjonarnego nauczania po 17 stycznia.

- Na dzień dzisiejszy mówimy o ewentualnym powrocie uczniów z klas 1-3 szkół podstawowych - zapowiedział Andrusiewicz.

- Spędźmy tego sylwestra w dystansie, jedynie z najbliższymi. Najlepiej w domowym zaciszu. Wówczas możemy być pewni, jeżeli tak się zachowamy i jeżeli nie skoczą nam zakażenia ze świąt, że dzieci będą mogły powrócić do szkół 18 stycznia. Mówimy o dzieciach najmłodszych klas 1-3 - zaapelował rzecznik, dodając, że sanepid już zebrał zapotrzebowanie na testy nauczycieli klas najmłodszych oraz nauczania początkowego.

d3j0cat

Koronawirus. Rzecznik MZ o testach dla nauczycieli

Andrusiewicz podkreślił również, że obecnie jest 190 tys. chętnych nauczycieli klas 1-3 do przetestowania się w drugim tygodniu ferii. Jak zapowiedział, testowanie nauczycieli klas 1-3 między 11 a 15 stycznia. - To testowanie będzie odbywać się między 11 a 15 stycznia. W weekend przed 18 stycznia, czyli 16-17 stycznia, będą tak naprawdę opracowywane wszystkie sygnały epidemiczne, ewentualnie płynące z tego testowania - wskazał.

Jak wyjaśnił, "testowanie będzie się odbywało częściowo - w granicach 30 tys. osób przejdzie przez laboratoria sanepidu, czyli próbki będą badane przez sanepid, pozostałe osoby będą skierowane do punktów drive-thru". - Wynik każdy pozna na swoim indywidualnym koncie pacjenta - dodał.

Szczepionka na COVID. Powstanie fundusz na wypadek powikłań poszczepiennych

- Badania odbywają się na zasadzie dobrowolności. Jednak oczywistym jest, że każdy, kto będzie miał wynik pozytywny, do szkoły nie wróci. Nie ma wymogu poddawania się testom obowiązkowo, kiedy nie ma wskazań, stąd też nie można wyciągać konsekwencji od osób, które takiemu testowi się nie poddadzą - zapowiedział.

d3j0cat

Rzecznik MZ: Mamy wzrosty liczby osób zakażonych

- Mamy wzrosty liczby osób zakażonych, które raportujemy w tych raportach dziennych. Dzisiaj blisko 13 tys., więc to nie jest tak, że mamy do czynienia z jakimś spadkiem czy osłabieniem epidemii. Jak widzimy, wracamy do tego poziomu przedświątecznego, kiedy to właśnie odnotowywaliśmy liczby zakażeń na poziomie 10-12 czy 13 tys. - mówił Wojciech Andrusiewicz.

Szczepionka na COVID. 15 stycznia rejestracja seniorów

W środę rzecznik MZ zapowiedział, że 15 stycznia do szczepień na koronawirusa zarejestrowani zostaną seniorzy. - Będzie o tym dość duża kampania informacyjna, która ma w zamierzeniu dotrzeć do wszystkich osób z grupy 1 po zakończeniu naboru w grupie 0, czyli w grupie personelu medycznego - powiedział dodając, że seniorzy sami będą mogli dokonywać wyboru, kiedy i gdzie się zaszczepią.

Andrusiewicz zachęcił również do szczepień, ponieważ - jak dodał - wystarczy szczepionek dla wszystkich. - Na dziś nasze możliwości szczepienia to około 3,4 mln osób miesięcznie - podkreślił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3j0cat

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j0cat
d3j0cat
Więcej tematów