Trwa ładowanie...
d1nsl0g

Koronawirus. Pomysł unijnej książeczki szczepień. Będzie łatwiej podróżować?

Koronawirus wywrócił do góry nogami branżę turystyczną. Grecja zwróciła się do UE o wprowadzenie jednolitego świadectwa szczepień, aby zaszczepione osoby mogły swobodnie podróżować po Europie.
Share
Koronawirus. Grecja chce wprowadzenia europejskich książeczek szczepień
Koronawirus. Grecja chce wprowadzenia europejskich książeczek szczepieńŹródło: PAP, Fot: PAP, Andrzej Grygiel
d1nsl0g

Europa wciąż jest jeszcze skuta mrozem i pandemią, lecz nie zmienia to faktu, że kiedyś z pewnością nadejdzie czas wakacji. Aby osoby zaszczepione mogły bezproblematycznie podróżować po kontynencie, Grecja domaga się od UE wydania jednolitego świadectwa szczepienia, które byłoby akceptowane przez wszystkie kraje członkowskie.

"Osoby, które zostały zaszczepione, powinny mieć możliwość swobodnego podróżowania" - napisał grecki premier Kyriakos Mitsotakis do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w liście opublikowanym przez jego kancelarię. Grecja przedstawiając tę propozycję ma nadzieję na ożywienie bardzo ważnej dla tego kraju branży turystycznej.

Koronawirus. Grecja walczy o turystykę

Bruksela powinna forsować takie dokumenty "potwierdzające, że dana osoba została zaszczepiona". Konieczne jest wprowadzenie jednolitego świadectwa szczepień tak, "aby było akceptowane we wszystkich państwach członkowskich" - zaznacza Mitsotakis.

d1nsl0g

Jacek Ozdoba o oświadczeniu rektora WUM: bezwstyd

W 2020 roku grecka gospodarka w wyniku pandemii koronawirusa odnotowała spadek o 10,5 proc. Kraj obecnie zmaga się z drugą falą infekcji po tym, jak pierwszą przetrwała lepiej niż inne kraje UE. Na początku listopada rząd nałożył ogólnokrajową blokadę, która została przedłużona do 18 stycznia.

Koronawirus. Dyskusja w Niemczech

Niemieckie rozporządzenie w sprawie szczepień przeciwko koronawirusowi stanowi, że każde szczepienie jest udokumentowane w karcie szczepień lub na podstawie odpowiedniego certyfikatu. Nadal jednak powstaje pytanie, jakie dowody musiałyby przedstawić osoby, które zostały zaszczepione za granicą.

W Niemczech jeszcze nie podjęto decyzji, czy osobom zaszczepionym powinno przysługiwać więcej praw podczas podróży.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1nsl0g

Podziel się opinią

Share
d1nsl0g
d1nsl0g
Więcej tematów