Koronawirus. Polacy mieszkający w Niemczech przyjeżdżają do kraju na szczepienie
Wielu Polaków mieszkających na co dzień w Niemczech przyjeżdża do kraju, aby przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19 - donosi redakcja "Deutsche Welle". Polski program szczepień ma być prostszy, szybszy i mniej zbiurokratyzowany.
Niemiecka redakcja "Deutsche Welle" informuje, że Polacy mieszkający w RFN coraz częściej decydują się przyjechać na chwilę do ojczyzny, aby przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19. Najczęściej wybierają miasta w pobliżu granicy - Szczecin, Słubice, Gorzów, Kostrzyn oraz Gubin.
Według "DW" Polacy rejestrujący się na szczepienie nad Odrą, otrzymują pierwszą dawkę nie później niż w ciągu tygodnia - w przypadku AstraZeneki szczpienia odbywają się z dnia na dzień.
- Spytałam na grupie na Facebooku, czy mogę zaszczepić się w Polsce, mimo że tu nie mieszkam. Moja przyjaciółka Magda odpowiedziała mi, że właśnie wróciła z wizyty w punkcie szczepień. Zadzwoniłam więc na polską infolinię następnego dnia i od razu się umówiłam - powiedziała w rozmowie z "DW" Kamila, która od 10 lat mieszka w Berlinie i wyszła tam za mąż za obywatela Niemiec. Polka dodała, że uzyskanie tak szybkiego terminu szczepień w stolicy Niemiec jest "niemożliwe".
Szczepienie na COVID-19. Niepokojący sondaż. Bartosz Arłukowicz komentuje
Szczepienia w Niemczech. Ambitna deklaracja ministra zdrowia
Niemiecki dziennik zwraca uwagę, że odsetek osób, które zostały zaszczepione pierwszą dawką oraz obiema dawkami jest w obu krajach zbliżony. Jednak praktyka szczepień jest bardzo różna. W Niemczech do rezygnacji ze szczepień grup uprzywilejowanych ma dojść dopiero w czerwcu, Polska zdecydowała się na taki krok już na początku kwietnia.
RFN zamierza jednak przyspieszyć swój program szczepień - we wtorek minister zdrowia ogłosił ambitny plan zaszczepienia do końca wakacji nastolatków powyżej 12. roku życia. Eksperci - jak donosi "Frankfurter Allgemeine Zeitung" - mają być jednak sceptyczni do zapowiedzi Jensa Spahna. - Chcemy dokładnie sprawdzić dane dotyczące szczepień dzieci, zanim będzie można wydać ogólne zalecenia - tonuje Stała Komisja ds. Szczepień w Niemczech.
Źródło: Deutsche Welle