Trwa ładowanie...
d26yzr5

Koronawirus. Płyn do płukania jamy ustnej zabija COVID-19? Naukowcy nie mają watpliwości

Koronawirus. Niemieccy naukowcy dokonali porównania płynów do płukania jamy ustnej i przebadali ich działanie pod kątem wirusa SARS-CoV-2. Wyniki badań nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Jeden z nich zabija koronawirusa w zaledwie 15 sekund.
Share
Koronawirus. Z badań naukowców wynika, że płyny do płukania ust są w stanie zwalczać koronawirusa nawet w 15 sekund/ foto ilustracyjne
Koronawirus. Z badań naukowców wynika, że płyny do płukania ust są w stanie zwalczać koronawirusa nawet w 15 sekund/ foto ilustracyjne
d26yzr5

Naukowcy z Niemiec przebadali dostępne na rynku płyny do płukania ust (oparte na substancjach czynnych chlorheksydynie i oktenidynie) pod względem ich skuteczności w walce z wirusem SARS-CoV-2. Wyniki badań , które opublikowano w serwisie bioRXIV. org są jednoznaczne.

Badacze w trakcie eksperymentu pod lupę wzięli trzy typy preparatów. Pierwszy z nich zawierał 0,1 proc. stężenie chlorheksydyny. Drugi - 0,2 proc. stężenie chlorheksydyny. Ostatni - 0,1 proc. oktenidyny i 2 proc. fenoksyetanolu.

Koronawirus. Oktenidyna pomocna w walce z wirusem?

Najskuteczniejszy okazał się ten zawierający połączenie 0,1% oktenidyny i 2% fenoksyetanolu, czyli popularny w Polsce Octenistept. Preparat zarówno w stężeniu 20 proc., jak i 80 proc., zwalczył około 99 proc. cząstek wirusa SARS-CoV-2 od 15 sekund do 10 minut. Pozostałe preparaty zadziałały dopiero po 5-10 minutach od zastosowania.

d26yzr5

Komisja śledcza ws. nagrań Romana Giertycha? Radosław Fogiel komentuje

Naukowcy podkreślili jednocześnie, że podczas eksperymentu nie zaobserwowano żadnych działań cytotoksycznych. Prowadzone są ponadto kolejne badania, tym razem z udziałem osób zakażonych koronawirusem. Naukowcy chcą sprawdzić, czy zmniejszenie siły wirusa przełoży się na redukcję niektórych objawów COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: biorxiv.org, mgr.farm

d26yzr5

Podziel się opinią

Share
d26yzr5
d26yzr5
Więcej tematów