Koronawirus. Ozdrowieńcy mogą mieć zaburzenia psychiczne
Naukowcy z USA przeprowadzili liczne badania na temat powikłań wśród osób, które przeszły zakażenie COVID-19. Z zebranych danych wynika, że u chorych mogą pojawić się stany lękowe oraz depresja.
13.11.2020 | aktual.: 02.03.2022 09:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dane zebrane przez grono naukowców z Oxfordu dotyczą stanu zdrowia 62 tys. amerykańskich pacjentów w ciągu trzech miesięcy po tym, jak przeszli zakażeni COVID-19. Grupa badanych była jednocześnie porównywana z wynikami osób, które zamiast na COVID-19 chorowały w tym samym czasie na grypę, kamicę nerkową lub złamanie kości.
Zaburzenia psychiczne odnotowano u 18 procent pacjentów, którzy chorowali na COVID-19. To o 6 punktów procentowych więcej niż wśród chorujących na grypę i aż o 12,7 proc. więcej niż u tych, którzy przebyli złamanie kości.
Naukowcy podkreślają także, że zakażenie COVID-19 zwiększa ryzyko nawrotu zaburzeń psychicznych występujących w przeszłości. Najczęściej stwierdzanym zaburzeniem były stany lękowe.
Nie jest pewne, co dokładnie jest przyczyną powikłań dotyczących zdrowia psychicznego. Winien może być zarówno przebieg choroby, jak i silne emocje, jakie ona wywołuje.
Z opublikowanych niedawno badań specjalistów Imperial College London pod kierunkiem dr. Adama Hampshire’a wynika, że wśród osób, które przeszły zakażenie COVID-19 często odnotowuje się znaczne pogorszenie zdolności poznawczych, jakby ich mózg postarzał się o wiele lat.
Źródło: Tok.fm
Zobacz także: To jego pracownię podpalili narodowcy. Rozmawiamy ze Stefanem Okołowiczem