Trwa ładowanie...

Koronawirus. Odkryto nowy wariant COVID-19

Dwa pracujące niezależnie od siebie zespoły naukowców z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku powiadomiły o odkryciu nowego wariantu koronawirusa.
Share
Koronawirus. Wykryto nowy wariant COVID-19
Koronawirus. Wykryto nowy wariant COVID-19Źródło: East News, Fot: SOPA Images, Sipa USA
d286brd

"Nie jest niczym niezwykłym, że pojawiają się nowe warianty, ale jeśli nadają wirusowi niepokojących właściwości, takich jak lepsza zdolność przenoszenia się lub niepoddawania leczeniu i szczepionkom, lekarze zaczynają się martwić" - podało CNN.

Wariant B.1.526 pojawił się w Nowym Jorku oraz na północnym wschodzie kraju. Naukowcy z Uniwersytetu Columbia twierdzą, że zawiera mutację, które pomagają mu uniknąć naturalnej reakcji immunologicznej organizmu. Nie zabezpieczają też przed nim przeciwciała monoklonalne.

- Obserwowaliśmy stały wzrost wskaźnika wykrywalności od końca grudnia do połowy lutego, z niepokojącym wzrostem do 12,7 proc. w ciągu ostatnich dwóch tygodni - ocenił zespół z Columbia University Medical Center.

d286brd

Największe zmartwienie naukowców budzi mutacja E484K.

Marek Suski z nową posadą. Ironiczny komentarz Roberta Biedronia

Koronawirus. Nowy wariant. Niejasności związane z jedną mutacją

Badacze są zdania, że wskaźnik wykrywalności nowego wariantu w ciągu ostatnich kilku tygodni rośnie. Może być wkrótce bardziej powszechny niż wariant brytyjski i południowoafrykański.

- Jednak nie mamy teraz wystarczających danych, aby to potwierdzić. (…) Wszystko, co wiemy o tej kluczowej mutacji, sugeruje, że wydaje się unikać presji przeciwciał - wyjaśniał w rozmowie z CNN dr David Ho, dyrektor ośrodka badawczego AIDS im. Aarona Diamonda na Uniwersytecie Columbia.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d286brd

Podziel się opinią

Share
d286brd
d286brd
Więcej tematów