Trwa ładowanie...

Koronawirus. Niemcy dostaną zakaz wychodzenia z domu?

Liczba zakażeń koronawirusem w Niemczech wciąż jest duża. Do naszych zachodnich sąsiadów dotarł już nowy wariant wirusa i trwają gorączkowe dyskusje na temat tego, jak powstrzymać jego rozprzestrzenianie się. Pojawił się pomysł kolejnego ograniczenia swobód obywatelskich - wprowadzenia zakazu wychodzenia z domu.

Koronawirus. Niemcy myślą o kolejnych obostrzeniach. Będzie zakaz wychodzenia z domu?Koronawirus. Niemcy myślą o kolejnych obostrzeniach. Będzie zakaz wychodzenia z domu?Źródło: PAP, EPA
d1079gr
d1079gr

Czy już niedługo - żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się nowych mutacji koronawirusa - zostanie ogłoszony w całych Niemczech zakaz opuszczania domów w nocy? Doniesienia prasowe z ostatniego weekendu wywołały wrażenie, że w tej sprawie panuje zgoda między Urzędem Kanclerskim i premierami niemieckich krajów związkowych.

"To jedno z możliwych posunięć"

Wicekanclerz i minister finansów Olaf Scholz (SPD) opowiedział się przed wtorkowym szczytem władz federalnych i landowych za dłuższym i ostrzejszym lockdownem. - Musimy podjąć dalsze działania - oświadczył w niedzielę wieczorem w rozmowie z tabloidem "Bild". Wicekanclerz wychodzi z założenia, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta już w ciągu najbliższych 14 dni. Czy obejmie ona także zakaz opuszczania domów nocą, tego minister finansów nie mógł wykluczyć. - Moim zdaniem, jest to jeden z możliwych kroków, ale nie ten, który zostanie zrobiony jako pierwszy - oświadczył Olaf Scholz.

Mimo podjętych już na początku roku dodatkowych obostrzeń w walce z pandemią, liczba nowych zakażeń koronawirusem jest w dalszym ciągu wysoka. Kliniki i szpitale są przeciążone. Wskaźnik nowych zakażeń na sto tysięcy mieszkańców w ciągu siedmiu dni spadł co prawda ostatnio do poziomu 136 przypadków, ale jest nadal bardzo odległy od 50, uznawanego za konieczny do opanowania pandemii i odciążenia krajowego systemu ochrony zdrowia.

Połowa landów postępuje inaczej

Premier Bawarii Markus Soeder (CSU) zaapelował do władz innych landów, aby konsekwentnie wprowadzać w życie wspólnie podjęte decyzje w sprawie stłumienia pandemii koronawirusa. - Połowa landów postępuje przecież zupełnie inaczej - powiedział Soeder w niedzielę wieczorem w pierwszym programie niemieckiej telewizji publicznej ARD. - Dlatego wciąż na nowo pojawia się pytanie: "Po co coś postanawiamy, skoro później połowa i tak postępuje inaczej? - dodał.

d1079gr

Bawaria, jak podkreślił, jest dobrze przygotowana do walki z koronawirusem, o czym świadczy między innymi obowiązujący od dziś nakaz stałego noszenia maseczek ochronnych FFP2 oraz wprowadzony już wcześniej zakaz opuszczania domów w godzinach nocnych. Jego zdaniem to na razie wystarczy.

Premier Hesji Volker Bouffier (CDU) powiedział, że przed kolejnym spotkaniem z kanclerz Merkel i kolegami z innych landów odbędzie się szczegółowa dyskusja z naukowcami. Bouffier wskazał, że jej uczestnikami będą, między innymi, szef Instytutu Roberta Kocha Lothar Wieler i znany wirusolog z kliniki Charité Christian Drosten. Tym razem wezmą w niej udział także naukowcy z Wielkiej Brytanii, gdzie obecnie szerzy się nowa, bardziej zakaźna mutacja koronawirusa. Pojawiła się już także w Niemczech.

"Jak źle wychowane dzieci?"

Szef partii FDP Christian Lindner również zabrał głos na temat ewentualnego wprowadzenia zakazu opuszczania domów nocą. - Tak drastyczny atak na prawa podstawowe, jakim jest zmuszenie wszystkich ludzi do pozostawania w domu, powinien zostać przedyskutowany w parlamencie - powiedział w telewizyjnym talk-show "Anne Will".

Szef partii Zielonych Robert Habeck zarzucił politykom rządzącej koalicji pychę i stwierdził, że sukces pierwszego lockdownu wiosną ubiegłego roku wziął się stąd, że "społeczeństwo zachowało się solidarnie, a politycy zachowywali się skromnie i nie twierdzili, że mają wszystko pod kontrolą". Teraz natomiast politycy traktują obywateli niczym "źle wychowane i nic nie rozumiejące dzieci".

d1079gr

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1079gr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1079gr
Więcej tematów