Koronawirus. Minister Zdrowia o wzroście zakażeń i możliwych obostrzeniach
Koronawirus. - Jeżeli będziemy mieli do czynienia z przyśpieszeniem dynamiki zakażeń, będą decyzje o obostrzeniach w całym kraju - powiedział podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami minister zdrowia Adam Niedzielski. Szefa Kancelarii Premiera Michał Dworczyk ocenił z kolei, że akcja szczepień przebiega właściwie.
- Wszystko wskazuje na to, że we wtorek będzie zaszczepiony trzymilionowy pacjent pierwszą dawką. To jest cel, który od kilku miesięcy sobie stawialiśmy, by w pierwszym kwartale zaszczepić pierwszą dawką trzy miliony pacjentów. Jesteśmy w połowie marca, w związku z tym udaje nam się osiągnąć ten cel dwa tygodnie przed czasem - poinformował w poniedziałek po południu Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19. - Narodowy Program Szczepień działa efektywnie - stwierdził Dworczyk.
Jak przekazał, do poniedziałku wykonano ponad 4,5 mln szczepień, przy czym ponad 2,9 mln osób zaszczepiono pierwszą dawką, a ponad 1,6 mln osób zaszczepiono także drugą dawką.
- 18 marca rozpoczną się zapisy na szczepienia seniorów w wieku 68 i 67 lat, a 22 marca rozpoczną się zapisy dla osób w wieku 66 i 65 lat. Z kolei 25 marca wznowimy zapisy dla seniorów powyżej 70. roku życia - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.
Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Jarosław Gowin zakażony. Wojciech Maksymowicz przekazał najnowsze informacje
Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że ostatnie dane dotyczące wzrostu liczby zakażeń są niepokojące. - Ten wzrost osiąga dynamikę rzędu 75 proc. i jest to zdecydowane przyspieszenie w stosunku do tego, co obserwowaliśmy w ostatnich dniach. Bo w ostatnich dniach ten średni przyrost zachorowań z tygodnia na tydzień spadał nawet z 30 do 25 proc. Stąd to, co odnotowaliśmy wczoraj, jest bardzo niepojącym sygnałem, tym bardziej, że liczba badań wykonanych w niedzielę (...) przekroczyła 40 tys., co tak naprawdę zdarzyło się tylko w szczycie drugiej fali - powiedział.
Niedzielski zapowiedział, że rząd będzie uważnie przyglądał się temu, jak sytuacja będzie wyglądała w najbliższym czasie.
- Jeżeli będziemy mieli rzeczywiście do czynienia z realnym, dużym przyspieszeniem dynamiki zachorowań, to oczywiście konsekwencją tego będą decyzje, które będziemy podejmowali co do obostrzeń w skali całego kraju. Jeżeli ta obserwacja, która miała miejsce wczoraj, jest tylko takim wyjątkiem - bo o tym oczywiście przekonamy się jutro i pojutrze - to wtedy możemy rozważać jeszcze scenariusze regionalne. Ale o tym, co zrobimy będzie decydowała dynamika rozwoju zachorowań w ciągu najbliższych dni - powiedział.
Wskazał, że najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się w woj. warmińsko-mazurskim, na kolejnych miejscach pod względem średniej dziennej liczby zakażeń są woj. mazowieckie, pomorskie i lubuskie.
Koronawirus. Raport ze szpitali
- W tym tygodniu liczba łóżek covidowych zwiększy się o 4 tysiące - poinformował Niedzielski. - Łącznie będzie ich 35 tysięcy - dodał, zaznaczając, że władze chcą, aby docelowo było to 40 tysięcy łóżek.
Szef resortu zdrowia zwrócił również uwagę, że sytuacja jest zróżnicowana w poszczególnych regionach.
- Najtrudniejsza sytuacja jest teraz w woj. kujawsko-pomorskim oraz mazowieckim, dlatego tam w pierwszej kolejności będą podejmowane decyzje nie tylko o otwieraniu i zwiększaniu infrastruktury w ramach szpitali tymczasowych, ale również o przywracaniu tych szpitali, które były przeznaczone na walkę z COVID-19 podczas drugiej fali - poinformował.
Koronawirus. Na test bez skierowania od lekarza
Minister przekazał również, że zostanie wprowadzona "nowa ścieżka testowania na koronawirusa". - Nie będzie potrzebne skierowanie od lekarza POZ. Będzie można to zrobić samodzielnie za pomocą formularza dostępnego na stronie gov.pl/dom - wyjaśnił Adam Niedzielski.
Na stronie gov.pl/dom znajduje się formularz, który należy wypełnić. - To podstawowe pytania, które dotyczą sytuacji identyfikowania ryzyka, czy był kontakt z osobą zarażoną, bo to jest przesłanka do wykonania testu, a z drugiej strony podsumowanie objawów, z którymi macie państwo do czynienia. Jeśli te objawy w takiej ankiecie zostaną potwierdzone, to wtedy pod wskazany numer w formularzu będzie oddzwaniał konsultant z infolinii i potwierdzając tożsamość będzie wystawiał zlecenie na wykonanie badania - powiedział minister.
Podkreślił, że konsultanci będą dostępni od 8 do 18, również w weekendy. Wyniki badania - jak dodał - będzie można odczytać na internetowym koncie pacjenta.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.