Trwa ładowanie...

Koronawirus. Mamy już dwie epidemie. "Stary SARS-CoV-2" i znacznie groźniejszy wariant brytyjski

Brytyjski wariant jest już obecny w całej Polsce - potwierdził w rozmowie z WP prof. Krzysztof Pyrć z Krakowa, zajmujący się śledzeniem występowania nowych mutacji koronawirusa. W województwie warmińsko-mazurskim może on odpowiadać nawet za 70 proc. nowych zakażeń - wynika ze wstępnych analiz ekspertów.
Share
Trzecia fala epidemii w  Polsce. Przez brytyjski wariant koronawirusa konieczne będą nowe obostrzenia
Trzecia fala epidemii w Polsce. Przez brytyjski wariant koronawirusa konieczne będą nowe obostrzeniaŹródło: East News, Fot: PAWEL RELIKOWSKI , POLSKAPRESS
d4a8o8d

To najprawdopodobniej brytyjska mutacja odpowiada za wzrost zakażeń w ostatnich dniach. W środę w Polsce potwierdzono 12 146 infekcji. Województwo warmińsko-mazurskie znajduje się na czwartym miejscu zestawienia z 970 przypadkami. Janusz Dzisko, szef WSSE w Olsztynie poinformował, że w 16 z losowo przebadanych 24 próbek potwierdzono brytyjską mutację koronawirusa.

Województwo pomorskie (tam potwierdzono kilkanaście próbek z brytyjską mutacją) jest na trzecim miejscu - 1113 infekcji.

Według ekspertów zaczyna się trzecia fala epidemii i bez ostrych działań ograniczających kontakty społeczne nie uda się jej zatrzymać.

d4a8o8d

Trzecia fala. Możliwe 20 tys. zakażeń dziennie

- Nie spodziewałem się, że tak szybko przejdziemy ze średniej 8 tys. zakażeń na 12 tys. infekcji w środę. Jeśli pozostawimy rozwój epidemii bez mocnej reakcji, dzienna liczba zakażeń może sięgnąć około 20 tys. przypadków - mówi WP dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania UW. Przypomnijmy, że jego zespół tworzy prognozy epidemii w Polsce.

Dr Rakowski pytany o scenariusze przebiegu zakażeń w najbliższym dniach odparł, że wiele zależy od rozpowszechnienia w Polsce brytyjskiej mutacji koronowirusa. - Praktycznie mamy dwie toczące się równolegle epidemie: "starego" SARS-CoV-2 i bardziej zaraźliwą mutację brytyjską. Ta druga wymaga osobnych analiz. Aby stworzyć dokładniejsze modele, musimy więc poczekać na dane o skali występowania brytyjskiego wariantu w Polsce - dodaje dr Rakowski.

Wzrost zakażeń. "Trzeba zamykać"

Rozmówca WP podkreślił, że jego rekomendacją dla rządzących jest ograniczenie działalności galerii handlowych oraz szkół. W klasach I-III uczy się 1,2 mln dzieci. Ich kontakty to łatwa droga do przeniesienia zakażeń na członków rodziny.

d4a8o8d

- Wolałbym, aby miękkie działania, jak apele ministra zdrowia o noszenie lepszych maseczek, czy bardziej odpowiedzialne zachowanie Polaków bardziej nas motywowały do zachowania dyscypliny sanitarnej. Niestety, ale trzeba znowu zamykać - mówi dalej Rakowski.

- Minimum to zamknięcie szkół w powiatach, gdzie jest najwięcej zakażeń w stosunku do liczby ludności. Galerie handlowe znowu powinny stać się miejscem niezbędnych zakupów, a nie okazją do spacerów po sklepach - dodaje.

Prognoza epidemii koronawirusa sprzed tygodnia. Po dzisiejszych danych trzecia fala (zielona kropkowana linia) może być nawet większa Twitter.com
Prognoza epidemii koronawirusa sprzed tygodnia. Po dzisiejszych danych trzecia fala (zielona kropkowana linia) może być nawet większa Źródło: Twitter.com, Fot: Norbert Maliszewski

Wzrost zakażeń do 12 tys. przypadków świadczy o tym, że zaczął się spełniać najgorszy scenariusz z poprzedniej prognozy ICM. Zakładała ona, że pojawienie się brytyjskiej mutacji koronawirusa w połączeniu z mniejszą dyscypliną społeczną wywoła falę kilkunastu tysięcy infekcji dziennie. Trzecia fala epidemii miałaby ulec osłabieniu (poniżej 10 tys. zakażeń dziennie) dopiero w pierwszych dniach kwietnia.

d4a8o8d

W środę po południu minister zdrowia Adam Niedzielski ma przedstawić nowe obostrzenia epidemiczne. Ich zakres będzie uzależniony od sytuacji w poszczególnych regionach Polski. Według nieoficjalnych informacji w woj. warmińsko-mazurskim możliwe jest zamknięcie szkół, hoteli, kin, teatrów, a także infrastruktury sportowej jak np. baseny.

Koronawirus w Polsce. Wojciech Andrusiewicz o niepokojących danych z jednego województwa. Chodzi o brytyjską mutację

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4a8o8d

Podziel się opinią

Share
d4a8o8d
d4a8o8d
Więcej tematów