Trwa ładowanie...
d232jyu

Koronawirus. Lekarz obnażył słabość systemu w 20 zwięzłych punktach

Epidemia koronawirusa w Polsce przybiera na sile. Mamy coraz więcej zgonów i zakażonych osób. Lekarz rezydent Jakub Kosikowski wypisał, co można było zrobić przez pół roku, tak by kraj był przygotowany na drugą falę epidemii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Lekarz wytyka słabości systemu podczas walki z epidemią
Koronawirus. Lekarz wytyka słabości systemu podczas walki z epidemią (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d232jyu

Mamy 6526 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia" - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 i chorób współistniejących zmarło łącznie 116 osób.

To kolejny dzień rekordowych przyrostów zachorowań. Pojawiają się doniesienia o coraz większych trudnościach z dostępnością łóżek dla osób chorych na COVID-19 i brakach w personelu. Z kolei wicepremier Jacek Sasin rozsierdził medyków słowami o "braku zaangażowania" niektórych lekarzy.

Były szef Porozumienia Rezydentów lekarz rezydent Jakub Kosikowski pracuje w jednoimiennym szpitalu, gdzie leczy chorych na COVID-19. W 20 punktach streścił, co można było przygotować w 6 miesięcy na drugą falę epidemii. "1. Sprawdzić przygotowanie 85 oddziałów zakaźnych w Polsce. Ile mają personelu, łóżek, tlenu w ścianach (...)" - napisał.

d232jyu

Zobacz też: Burza po słowach Jacka Sasina. Michał Dworczyk komentuje

W jego ocenie w tym czasie powinny również zostać wytypowane szpitale do przekształcenia w placówki covidowe "w przypadku braku łóżek na oddziałach zakaźnych".

Koronawirus. Lekarz rezydent przypomina "bzdurę" - zamknięcie lasów

Kosikowski podkreślił, że był to czas na stworzenie "sprawnego logistycznie, wydajnego systemu testowania w kraju". "12. Stworzyć sprawniejszy system kierowania i zwłaszcza zwalniania z kwarantanny i izolacji, bo kwarantanny bez sensu wznieciły bunt" - zauważył.

d232jyu

Wytknął też "nakładanie bzdurnych kwarantann kontaktowi kontaktu", co w jego ocenie można naprawić przez "wzmocnienie kadrowo i informacyjnie prostymi wytycznymi sanepidu". "15. Przemyśleć po kolei obostrzenia, by uniknąć bzdur typu zamknięcie lasów" - dodał Kosikowski.

"Tak bym to widział okiem rezydenta ze środka systemu COVID-19. Było pół roku na przygotowania, COVID mówi: sprawdzam" - podsumował lekarz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d232jyu

Podziel się opinią

Share
d232jyu
d232jyu
Więcej tematów