Trwa ładowanie...

Koronawirus. Duży wzrost zachorowań. Prof. Horban mówi o jeszcze większych liczbach

W ciągu ostatniej doby mamy ponad 15 tys. nowych zakażeń. Zmarło 309 osób. - Dobrze nie jest. Mówiliśmy, że w tym tygodniu będzie 16 - 20 tys. - skomentował te doniesienia prof. Andrzej Horban.
Share
Wzrost zakażeń koronawirusem
Wzrost zakażeń koronawirusemŹródło: PAP
d26ov1h

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał niepokojące dane dotyczące epidemii koronawirusa w Polsce. - Wyniki wskazują, że III fala nabiera impetu. Mamy dziś 15698 nowych przypadków - powiedział w rozmowie z PR1. Dodał, że zmarło 309 osób.

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID przyznał, że nie jest dobrze. - Spodziewaliśmy się trzeciej fali pandemii. Niestety ona nadeszła i nie wiemy, jaka ona będzie. Zależy to przede wszystkim od nas i od tego, jak będziemy się zachowywali - skomentował w "Salonie politycznym Trójki".

- Mówiliśmy, że w tym tygodniu będzie 16 - 20 tys. Idziemy ścieżką, którą przeszły kraje zachodnie. Mniej więcej 2-3 miesiące po pojawieniu się na danym terenie mutacji, spodziewamy się, że będzie ona zaczynała dominować - mówił Horban. Wyjaśnił, że można oczywiście próbować nie wchodzić "na tę ścieżkę".

d26ov1h

Przekonywał, że tym sposobem jest wprowadzenie pewnego lockdownu, ale zaznaczył, że to nie uda się z kilku powodów. - Bardzo trudno jest zamknąć granicę, gospodarkę i wszystkich w domach. To, co możemy zrobić, to uprawiać politykę, którą nazwano "polityką zmniejszenia szkód" - podsumował.

Podkreślił jednak, że nie jest prawdą, jakoby rząd sobie nie radził z pandemią. - Radzi sobie na tyle, na ile można w obecnej sytuacji - dodał.

Szczepionka na COVID

Prof. Andrzej Horban był także pytany o szczepionki na koronawirusa. - Szczepionka rosyjska ma bardzo porządnie zrobione badania kliniczne. Zostały one opublikowane w bardzo dobrym czasopiśmie. Do samej metodologii nie można mieć żadnych uwag - mówił doradca premiera.

d26ov1h

- W przypadku chińskiej szczepionki też możemy się spodziewać, że jest ona niezła, ale tu nie mamy żadnych danych, opublikowanych badań czy dostarczonej dokumentacji. Byśmy z radością zobaczyli ich papiery - podkreślił.

COVID-19. Wojciech Andrusiewicz o szczepionkach AstraZeneki: to woła o pomstę do nieba

d26ov1h

Podziel się opinią

Share
d26ov1h
d26ov1h
Więcej tematów