Koronawirus. Członek misji WHO w Wuhan: SARS-CoV-2 pochodzi prawdopodobnie od nietoperzy
W chińskim Wuhan niedawno zakończyła się misja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Australijski mikrobiolog Dominic Dwyer, który brał w niej udział, stwierdził, że koronawirus najpewniej przeniósł się na człowieka od nietoperza.
Celem misji WHO było sprawdzenie, jak dokładnie doszło do wybuchu epidemii koronawirusa. Podczas pobytu w Chinach eksperci ustalili m.in., że hipoteza dotycząca wydostania się wirusa z laboratorium jest "skrajnie mało prawdopodobna".
- Myślę, że to się zaczęło w Chinach. Sądzę, że dowody na to, że zaczęło się gdzieś indziej na świecie, są w rzeczywistości bardzo ograniczone (…) Są pewne dowody, ale nie są one zbyt dobre - powiedział Dominic Dwyer w wywiadzie dla australijskiej sieci Nine News.
Mikrobiolog biorący udział w ekspedycji do Wuhan podkreślił, że "koronawirus najprawdopodobniej pochodzi od nietoperza". - Wiemy, że inne wirusy, blisko z nim spokrewnione, są obecne u nietoperzy - dodał naukowiec, zaznaczając jednocześnie, że aby wykryć pierwotne źródło epidemii konieczne jest jeszcze dużo pracy.
Zobacz też: Rydzyk skarży się na limity w kościołach, mówi o "orgiach satanistycznych". Wiceminister odpowiada
Jego zdaniem wirus SARS-CoV-2 "krążył prawdopodobnie wśród ludzi na kilka dobrych tygodni" przed wybuchem epidemii na targu Huanan w Wuhan.
Koronawirus. Kiedy pojawił się pierwszy przypadek zakażenia?
Naukowcy WHO oświadczyli wcześniej, że nie ma obecnie dowodów, które świadczyłyby, że epidemia wybuchła wcześniej niż w grudniu2019 roku, kiedy to w Chinach zdiagnozowano pierwsze przypadki.
Eksperci sądzą jednak, że wirus mógł też przybyć do Wuhan na mrożonych produktach spożywczych, promowanych przez chińskie władze. - Nie wiadomo również, w jaki sposób koronawirus przedostał się na targ owoców morza Huanan, z którym wiązano wiele spośród pierwszych przypadków COVID-19. Mogło to nastąpić poprzez zainfekowanego człowieka lub produkt - powiedział pochodzący z Danii członek misji Peter Ben Embarek.
Łącznie na całym świecie wykryto już 107 291 738 przypadków koronawirusa. 2 351 972 osób zmarło.