Trwa ładowanie...

Koronawirus. COVID-19 może prowadzić do chorób psychicznych. Niepokojące badania

Najnowsze wyniki badań naukowców wskazują, że COVID-19 może powodować zaburzenia w pracy mózgu oraz prowadzić do wystąpienia chorób psychicznych. Analizę na podstawie dokumentacji medycznej ponad 236 tys. zakażonych koronawirusem pacjentów przeprowadzili eksperci z Uniwersytetu w Oxfordzie.

Koronawirus. COVID-19 może prowadzić do chorób psychicznychKoronawirus. COVID-19 może prowadzić do chorób psychicznychŹródło: Getty Images
d2p6onv
d2p6onv

Badania wykazały, że u jednej na osiem osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, stwierdzono pierwszą chorobę psychiatryczną lub neurologiczną w ciągu sześciu miesięcy od momentu zachorowania na COVID-19 - podaje brytyjski dziennik "The Guardian".

Choć analiza nie została jeszcze zweryfikowana, to jej wyniki potwierdziły również, że schorzenia wystąpiły ponownie u jednej na trzy osoby, które już wcześniej cierpiały na chorobę psychiczną lub neurologiczną.

U jednego na dziewięciu pacjentów zdiagnozowano także depresję i udar. Dr Max Taquet z wydziału psychiatrii Uniwersytetu Oxfordzkiego podkreślił, że nie wiadomo na razie dokładnie, jak długi czas występujące symptomy i stany chorobowe mogą się utrzymywać.

Zobacz też: Obostrzenia znikną wraz ze szczepieniami? Gowin: to na pewno będzie bodziec

Koronawirus. Nowe badania naukowców nad skutkami COVID-19

Dr Taquet zaznaczył jednak, że długofalowe komplikacje wynikające z zakażenia koronawirusem wciąż są badane. - W przypadku udaru lub krwawienia wewnątrzczaszkowego, ryzyko ma tendencję do szybkiego spadku w ciągu sześciu miesięcy (...). W przypadku diagnoz neurologicznych i psychiatrycznych nie mamy odpowiedzi, kiedy to ustanie - stwierdził Taquet, będący jednym z autorów analizy.

d2p6onv

Badanie, na podstawie którego wyciągnięto wnioski, przeprowadzono dzięki prześledzeniu elektronicznej dokumentacji medycznej 236 379 hospitalizowanych i niehospitalizowanych pacjentów w USA. U wszystkich potwierdzono wcześniej zakażenie koronawirusem.

Grupa została następnie porównana z osobami, u których zdiagnozowano grypę i infekcję dróg oddechowych. Pomiarów dokonano w okresie od 20 stycznia do 13 grudnia 2020 roku. Uwzględniono takie czynniki ryzyka jak wiek, płeć, rasa czy podstawowe warunki fizyczne i psychiczne oraz sytuacja społeczno-ekonomiczna.

Źródło: "The Guardian"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2p6onv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p6onv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj