Koronawirus a wakacje 2020. Na jakich zasadach można podróżować do krajów UE?

Sezon wakacyjny w pełni. Część Polaków zamiast odpoczynku na terenie kraju z pewnością postanowi wybrać się na urlop za granicą. W większości państw UE nie obowiązują żadne ograniczenia związane z podróżą. Przed wjazdem do innych warto pamiętać o dopełnieniu formalności.

Koronawirus a wakacje 2020. Na jakich zasadach można podróżować do krajów UE?
Źródło zdjęć: © Getty Images

Pandemia koronawirusa sparaliżowała turystykę na całym świecie. Od czerwca kolejne kraje podejmowały stopniowo decyzje o otwarciu swoich granic dla turystów zza granicy.

Zdecydowana większość państw Europy nie przewiduje żadnych ograniczeń dla turystów w związku pandemią koronawirusa. Bez utrudnień możemy podróżować do: Albanii, Belgii, Austrii, Bułgarii, Czech, Czarnogóry, Chorwacji, Francji, Holandii, Luksemburga, Macedonii Północnej, Niemiec, Norwegii, Portugalii (oprócz Archipelagu Madery i Azorów, gdzie wymagany jest wynik testu PT-PCR na COVID-19), Rumunii, Serbii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii oraz Italii, a także na Białoruś, Maltę oraz na Węgry.

Na razie Polacy bez ograniczeń mogą wjeżdżać również na teren Estonii, Litwy i Łotwy. W tych krajach zasada wjazdu uzależniona jest od liczby przypadków na 100 tys. mieszkańców w okresie 14 dni. Aktualnych informacji na ten temat można szukać na stronie MSZ Polski, jak i wymienionych krajów.

Koronawirus a wakacje 2020. Tu musisz wypełnić ankietę

Niektóre kraje Unii Europejskiej nie wymagają od Polaków przestrzegania kwarantanny lub obowiązku okazania wyników testów na koronawirusa. Zobowiązują jednak turystów do wypełniania specjalnych ankiet. Taki warunek postawiono:

  • na Cyprze
  • w Grecji (tu podróżując drogą lądową, konieczne jest przedstawienie zaświadczenie lekarza w języku angielskim o negatywnym wyniku testu na koronawirusa, wykonanego metodą PCR nie później niż 72 h przed wyjazdem do Grecji)
  • w Hiszpanii
  • w Irlandii

Koronawirus a wakacje 2020. Wjazd tylko z negatywnym wynikiem badań na koronawirusa

Niewielka grupa krajów UE zdecydowała, że na ich teren wjadą jedynie obywatele, którzy przedstawią negatywny wynik testu na obecność COVID-19 lub poddadzą się takiemu badaniu na miejscu.

Podróżujący do Bośni i Hercegowiny muszą przedstawić test, który był wykonany w ciągu 48 h przed przekroczeniem granicy.

Na Islandii testy wykonywane są na lotnisku oraz w portach morskich. Każdy podróżny ma obowiązek poddania się płatnemu badaniu, a następnie musi udać się do miejsca pobytu i przebywać tam do momentu uzyskania wyniku. Ten przesyłany jest drogą elektroniczną najczęściej w terminie 5-8 godzin.

Z kolei na terenie Słowenii i Ukrainie obowiązuje 14-dniowa kwarantanna. W przypadku osób podróżujących do naszego wschodniego sąsiada konieczne będzie przedstawienie również polisy ubezpieczeniowej, pokrywającej koszty związane z leczeniem COVID-19 oraz obserwację w placówce medycznej (kwarantanną).

Koronawirus w Europie. Kraje, które nie otworzyły granic

Jednak nie wszystkie kraje Europy postanowiły otworzyć swoje granice. Na liście państw, które wstrzymały międzynarodowy ruch turystyczny, znalazły się:

  • Dania
  • Finlandia
  • Maroko (wjazd tylko dla rezydentów)
  • Mołdawia
  • Rosja

Wszystkie powyżej przedstawione zasady obowiązują w przypadku osób podróżujących z Polski. Dodatkowych informacji na temat podróży do poszczególnych krajów można szukać na stronie MSZ.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)