Koreańskie wytyczne na wypadek wojny z USA
Południowokoreański dziennik "Kionghiang" opublikował wydane w Korei Północnej "Szczegółowe wytyczne na wypadek wojny" z USA, podpisane przez północnokoreańskiego przywódcę Kim Dzong Ila. Nigdy przedtem tego rodzaju dokumenty nie wydostały się z Korei Północnej.
33-stronicowa broszura z wytycznymi ma datę 7 kwietnia 2004. Kim podpisał ją jako przewodniczący Centralnej Komisji Wojskowej rządzącej Partii Pracy Korei, kładąc kres spekulacjom, czy objął tę najwyższą funkcję wojskową po śmierci ojca, Kim Ir Sena, w 1994 r.
Szczegółowe wytyczne, wydane w okresie, kiedy Phenian twierdził, że będzie następnym celem inwazji amerykańskiej po wojnie w Iraku, określają m.in. procedury ewakuacji ludności do podziemnych bunkrów z bronią, żywnością i portretami Kim Dzong Ila.
Zdaniem analityków, "Wytyczne" odzwierciedlają obawę Phenianu przed atakiem amerykańskim w związku z impasem rozmów na temat północnokoreańskiego programu nuklearnego, a jednocześnie mają wywołać poczucie zagrożenia zewnętrznego wśród 22-milionowej ludności, żeby odwrócić uwagę od fatalnej sytuacji gospodarczej, budzącej podobno coraz większe niezadowolenie społeczne.
Południowokoreańska gazeta nie ujawniła, w jaki sposób zdobyła "Wytyczne", zaklasyfikowane jako "ściśle tajne". Południowokoreańska służba wywiadowcza NIS wydała lakoniczne oświadczenie, w którym informuje: "Uważamy, że ten dokument odzwierciedla przygotowania Korei Północnej na wypadek wojny".