ŚwiatKoreańskie spotkanie na szczycie

Koreańskie spotkanie na szczycie

Północnokoreańska delegacja, która przybyła do Korei Płd., aby oddać hołd zmarłemu byłemu prezydentowi Kim De Dzungowi, została przyjęta przez obecnego lidera tego kraju Li Miung Baka. Było to pierwsze tego typu spotkanie, od kiedy objął on urząd półtora roku temu.

Koreańskie spotkanie na szczycie
Źródło zdjęć: © AP

Spotkanie w Błękitnym Domu, jak nazywa się południowokoreański pałac prezydencki, trwało około 30 minut. W tym czasie delegacja z Północy, której przewodniczy sekretarz KC tamtejszej partii komunistycznej Kim Ki Nam, przekazała Li Miung Bakowi ustne posłanie od przywódcy KRLD Kim Dzong Ila. Treść posłania nie została jednak ujawniona.

- Delegacja z Północy wyraziła wdzięczność za zgodę na takie spotkanie i zasugerowała, że obie strony mogą ze sobą współpracować i na tej drodze rozwiązywać dzielące je problemy - powiedział po spotkaniu rzecznik Błękitnego Domu Li Dong Kwan.

Spotkanie północnokoreańskiej delegacji wysokiego szczebla z Li Miung Bakiem to kolejne z serii pojednawczych posunięć Phenianu, które mogą zwiastować odwilż w stosunkach międzykoreańskich.

W piątek Korea Płn. zgodziła się na otworzenie przejść granicznych dla turystów i przedsiębiorców z Korei Południowej oraz wznowienie w październiku zawieszonego od miesięcy programu łączenia rodzin, rozdzielonych w wyniku wojny koreańskiej z lat 1950-53. Kilka dni wcześniej uwolniła robotnika południowokoreańskiego, przetrzymywanego od marca na Północy pod zarzutem szkalowania władz Korei Północnej.

Kulminacyjnym punktem tego procesu był przyjazd delegacji z Phenianu w celu oddania hołdu Kim De Dzungowi. Północni Koreańczycy nie wezmą jednak udziału w pogrzebie prezydenta Korei Płd. panującego w latach 1998-2003, który zaplanowano na niedzielę na godz. 14 lokalnego czasu.

Kim De Dzung został uhonorowany pokojowym Noblem w 2000 roku w uznaniu zasług na rzecz pojednania obu Korei oraz działań na rzecz praw człowieka. W ramach strategii pojednania z Koreą Północną, tzw. "Polityki Słonecznego Blasku", doprowadził on w 2000 roku do pierwszego w historii szczytu przywódców obu państw koreańskich, spotykając się w Phenianie z Kim Dzong Ilem.

Obecny prezydent Li Miung Bak obejmując urząd w zeszłym roku odszedł od strategii "Słonecznego Blasku". Ograniczył bezwarunkową pomoc gospodarczą dla Korei Północnej, uzależniając ją od postępów w dziedzinie denuklearyzacji Phenianu. Od tego czasu stosunki między obiema Koreami mocno się ochłodziły.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)