Przygotowania do próby atomowej. Użyto nieczynnego poligonu
Korea Północna ukończyła już wszystkie techniczne przygotowania konieczne do przeprowadzenia próby broni atomowej. Ostatnia seria testów rakietowych przeprowadzonych przez ten kraj nasiliła obawy, że reżim wkrótce przeprowadzi próbę broni atomowej - informuje w czwartek agencja Reutera.
13.10.2022 | aktual.: 13.10.2022 18:41
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ
Korea Północna zakończyła wszystkie potrzebne techniczne przygotowania do przeprowadzenia nowych prób jądrowych w podziemnych tunelach - pisze agencja Reutera, powołując się na anonimowych południowokoreańskich urzędników.
Przygotowania miały zostać przeprowadzone na poligonie Punggye-ri, który pozostaje oficjalnie zamknięty od 2018 roku. Kim Dzong Un informował wtedy, że wstrzymuje próby jądrowe i testy międzykontynentalnych rakiet balistycznych. Później stwierdził jednak, że nie czuje się już związany z tamtą deklaracją, ponieważ rozmowy o denuklearyzacji tkwią w martwym punkcie od 2019 roku.
Na zdjęciach satelitarnych zaobserwowano, że Korea Północna prowadziła w tym roku prace nad przywróceniem do użytku niektórych tuneli na nieczynnym poligonie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Reuters spekuluje na temat ewentualnych terminów, kiedy północnokoreański reżim mógłby przeprowadzić test. Cytując przedstawicieli Korei Południowej, agencja podaje, że testy mogą zostać przeprowadzone między 16 października, kiedy rozpoczyna się krajowy zjazd Komunistycznej Partii Chin, a 8 listopada, kiedy odbędą się wybory uzupełniające do amerykańskiego Kongresu.
Próba atomowa. Kiedy może zostać przeprowadzona?
Zdaniem analityków na termin prób mogą również wpłynąć takie czynniki jak sytuacja z COVID-19 w kraju, wojna w Ukrainie, lokalne święta oraz sygnały od partnerów w Chinach i Rosji.
Reuters spekuluje także na temat powodów przeprowadzenia nowej próby atomowej przez Koreę Północną. Powodem takim może być opracowanie zmniejszonych głowic przeznaczonych do taktycznego użycia na polu bitwy, a nie jedynie do niszczenia całych miast.
Czytaj też:
Źródło: Reuters